Gündem

Büyüme rakamları açıklandı

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
  USD OPEC Toplantısı    
13:00 EUR Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık)   2,30%
13:00 EUR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub ) 5,30% 5,10%
16:15 USD ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Şub ) 378K -301K
17:30 USD FOMC Üyesi Bullard’ın Konuşması    
18:00 CAD Faiz Oranı Kararı 0,50% 0,25%
18:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması    
18:30 USD Ham Petrol Stokları   1,121M
18:30 USD Benzin Stokları   -1,331M
21:00 USD Bej Kitap    

 

 

“GERİDE KALANLAR”

“Piyasalara petrol şoku”

Küresel borsalar Ukrayna’da devam eden savaş, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve petrolle birlikte birçok emtia fiyatında oluşan sert değişimlerin etkisiyle satış eğilimini ön plana çıkardı. Tüm bu etkenlerin enflasyonu yukarı çekerek büyümeyi törpüleyeceği endişesi hakim.

ABD Başkanı Biden’ın Putin’i diktatör olarak tanımladığı konuşmanın da ardından Asya borsaları günü satış eğilimiyle geçirdi. Japonya’da düşüş 2%’ye yaklaşırken, Çin’de 0,4%, Hong Kong’da 1% civarında satışlar görüldü.

ABD borsalarında dün görülen satışlar sonrasında ise bugün endeks vadelileri Asya seansında pozitif seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi iki günlük düşüş ardından sınırlı bir toparlanma yaşarken, 1,743% bölgesinde yoğunlaştı.

Petrol fiyatlarında ise 5%’in üzerinde yükseliş yaşandı. 2014 yılından bu yana en yüksek seviyelerine ulaşan petrol fiyatları, enflasyonla mücadele eden ülkeler açısından oldukça sıkıntılı bir tablo oluşturuyor.

Altın ve Dolar endeksi ise dün yaşadığı kazanımları koruyan bir görünüm izledi. ABD Başkanı Biden ABD hava sahasının Rus uçaklarına kapatıldığını duyururken, Boeing de Rus havayollarına desteğini kestiğini açıkladı. Apple ise Rusya’da satışları askıya aldığını duyurdu.

ABD

– ISM imalat PMI

ISM’in açıkladığı imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Şubat ayında 58,6 puan olarak açıklandı. İmalat aktivitesinde genişlemenin sürdüğünü belirten veri için beklenti 58 puandı.

AVUSTRALYA

– Büyüme rakamları açıklandı

Avustralya ekonomisi 2021’in son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3,4% oranında büyürken, büyüme önceki yılın aynı çeyreğine göre 4,2% oranında gerçekleşti. İki veri de piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

– Powell konuşması ve istihdam verisi

Fed Başkanı Powell’ın bu haftaki iki konuşmasından ilki bugün Finansal Hizmetler Komitesi’nde gerçekleşecek. Yükselen petrol fiyatları ve Rusya etkisine yönelik fiyatlamaların enflasyon ve büyüme üzerindeki olası etkileri ile Fed’in yaklaşımına ilişkin ipuçları alabileceğimiz konuşmada, politika yapıcılardan gelebilecek sorular da önem kazanabilir. Fed’in 16 Mart’ta gerçekleşecek faiz beyanatında, politika faizini 25 baz puan artırması bekleniyor.

Cuma günü açıklanacak istihdam verileri öncesi bugün ADP özel sektör istihdamı takip edilecek. Piyasa beklentisi özel sektör istihdamına Şubat ayında 378 bin civarında katılım olduğu yönünde. Bu rakam önceki ay 301 bin istihdam kaybını işaret etmişti.

EURO BÖLGESİ

– Enflasyonda yükselişin sürmesi bekleniyor

Euro Bölgesi enflasyon verisi bugün açıklanacak. Şubat ayına ilişkin öncü olarak açıklanacak enflasyonun 5,1%’den 5,3%’e yükselmesi bekleniyor. Enerji ve gıda fiyatlarındaki değişimlerin hesaplama dışı bırakıldığı çekirdek enflasyonun ise aynı dönemde 2,4%’ten 2,7%’ye çıkması bekleniyor.

KANADA

– Kanada Merkez Bankası’nın faiz artırması bekleniyor

Kanada Merkez Bankası (BoC) Ocak ayında faiz artırımının kıyısından dönmüştü. Omicron varyantı nedeniyle ertelenen faiz artırımının hafta ortasında gerçekleşecek beyanatta açıklanması bekleniyor. Piyasa beklentisi olan 25 baz puanlık faiz artırımının fiyatlandığı varsayılıyor. Dolayısıyla 30 yılın en yüksek enflasyon oranına ulaşan ülkede 25 baz puanlık artırımın Kanada Doları için ne kadar pozitif fiyatlama sağlayacağım merak konusu. Spekülasyonlar arasında 50 baz puanlık artırım ihtimali de bulunuyor. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrası artan belirsizlik Banka’nın daha temkinli yaklaşmasına da sebep olabilir.

OPEC

– OPEC Rusya saldırısı gölgesinde toplanacak

OPEC+ bu hafta üretimi kotası kararını gözden geçirecek. Şubat ayı başında üretim kotasını 400 bin varil /  gün daha gevşetme kararı alan Örgüt için Rusya belirsiz bir hal almış durumda. Suudi Arabistan’ın 10 milyon varil / günlük üretim miktarını yaklaşık 2 milyon varil daha artırma kapasitesi bulunuyor. Ancak OPEC+’ya dahil ettiği Rusya ile bu konuda anlaşmazlığa düşmemek için üretim artışını kota dahilinde yapmayı planladığı belirtiliyor.

Yükselen fiyatlara karşı OPEC+’nın nasıl bir cevap vereceği merak ediliyor.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu