Sponsorlu Bağlantılar

Transaksiyonel Analiz Kuramı

Transaksiyonel Analiz Kuramı

Transaksiyonel analiz eğitimi kapsamında faydalanılan transaksiyonel analiz terapisini anlayabilmek için, öncelikli olarak transaksiyonel analiz kuramını iyi bir şekilde anlamak gerekir. Genel anlamda bu kuram, her bireyde aktif bir şekilde bulunan üç tür ego durumundan söz eder. Aynı zamanda bireylerin kişilik yapılarının bu ego durumları ile bağlantıda olduğunu net bir şekilde ifade eder.

Bahsi geçen bu kurama göre bu ego durumları, “ebeveyn, yetişkin ve çocuk” şeklinde ortaya çıkar. Bu kurama göre bireyler hayatlarının her anında bu üç farklı ego durumuna göre bir düşünce yapısına sahip olurlar, bu durumlara uygun olacak duygular hissederler ve yine bunlara uygun bir şekilde hareket ederler.

Transaksiyonel Analiz Tabanlı Eğitimler

Uyumlu Yaşama Akademisi kapsamında hizmet sunan Transaksiyonel Analiz Enstitüsü birbirinden farklı transaksiyonel analiz tabanlı eğitimler sunar. Bu çerçevede sunulan transaksiyonel analiz eğitimi türleri şu şekildedir:

  • Herkes için transaksiyonel analiz
  • Koçlar için transaksiyonel analiz
  • İlişkisel liderlik
  • İletişim farkındalığı
  • İletişim ustalığı
  • Geri – ileri bildirim

Bu şekilde birbirinden farklı eğitimlerin transaksiyonel analiz eğitimi ile birlikte verilmesi ile bu yönde sahip olunan tüm yetenekler hem geliştirilmiş hem de güçlendirilmiş olur. Böylece bu eğitimleri alan bireyler, sosyal yaşamlarında sahip oldukları bu yetenekleri kendinden daha emin bir şekilde daha güçlü olarak kullanma imkanı elde edebilirler. Ayrıca iletişim konusunda da beceri sahibi olabilirler.

Başa dön tuşu