Sağlık

Penis Eğriliği

Penis Eğriliği

Penis eğriliği, penisteki şekil bozukluğudur. Doğuştan olabileceği gibi peyronie hastalığı yüzünden de olabilmektedir. Penis yamulması yaşayan hastalar beraberinde psikolojik sorunlarla da mücadele ederler. Penisteki bu şekil bozukluğu onların ikili ilişkiden kaçınmasına hatta cinsel soğukluk yaşamalarına bile neden olabilmektedir.

Penis ereksiyon anında düz bir şekilde doksan derecelik açı oluşturmak zorundadır. Penis yamulmasında penisin yönü olması gerektiği şekilde değildir. Penisin tunika albuginea tabakasında görülen, plak oluşumu yüzünden penisin şekli plağın ters yönüne göre yönlenmektedir.Kireçlenme seviyesine göre penisteki şekil bozukluğu da değişmektedir.

Doğuştan Penis yamukluğu, penisin iç dokularında yapışıklık olması yüzünden olan şekil bozukluğudur. Doğuştan bir anomalidir ama sertleşme başladığı yaşlarda fark edilir. Ağrı ve acı hissedilmez.

Peyronie kaynaklı penis yamulmasında ağrı ve acı söz konusudur. Hastalığın iki dönemi vardır.

Akut dönem Peyronie hastalığı

Plak oluşumunun tam olarak başlamadığı dönemdir. Penis üzerinde bir sertlik bir düzensizlik vardır. Hastalar dikkatli davranırlarsa bu sertliği fark edebilirler. Bu da erken teşhis için çok önemlidir.

Kronik dönek Peyronie hastalığı

Ağrılı dönemin bitip şekil bozukluğunun başladığı dönemdir

Penis yamulması olanların çocuğu olur mu?

Doğuştan olan penis yamulması sorununda idrar deliği testislere yakınsa  meninin boşaltılması imkansız olacağı için çocuk sahibi olmak mümkün değildir. Ancak bazı  doğuştan penis yamulması  sorunu yaşayanlarda delik penisin uç kısmına yakındır,  penisteki  eğrilik cinsel işlev bozukluğuna ve meni boşalmasına engel değildir. Bu durumlarda hasta çocuk sahibi olabilmektedir. Sonradan penis yamulması sorunu yaşayanlarda çocuk sahibi olma sıkıntısı yaşanmamaktadır.

Penis Yamulması kimlerde görülür?

Penis yamulması, 40 yaşından sonra daha sık rastlanan bir durumdur. Penis yamulması sorunu yaşayanların  %8-10’u genç hastalardır. Bu hastalarda  penis yamulması daha şiddetli ve ağrılıdır. Penis yamulması sorunu yaşayanlar genelde ereksiyon sorunu da yaşarlar.

Penis düzeltme

Penis düzeltme için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eğer penis eğriliği akut dönemin başında fark edildiyse Plak oluşumunu engelleyen ilaçlar, terapi, enjeksiyon tedavisi  ve şok dalga tedavisi  gibi yöntemlerle sınırlanıp durdurulabilmektedir.

Kronik dönemde ilaç tedavileri işe yaramamaktadır. Bu dönemde daha çok enjeksiyon, cerrahi yöntemler ve şok dalga tedavileri etkilidir. Özellikle şok dalga tedavisi hem akut dönemde hem de kronik dönemde başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. Ağrısız, acısız, narkoz ve ilaç içermeyen bu yöntem, günlük hayatın rutininde uygulanabilecek bir yöntemdir. Ve penis düzeltme için şok dalga tedavisi başarı oranları oldukça yüksektir. Yan etkilerinin olmaması da şok dalga tedavisinin tercih edilmesinde etkili olan bir özelliğidir.

Penis eğriliğinin bir diğer tedavi yöntemi de ameliyatlardır. Yalnız burada şöyle bir ayrım vardır. 30 dereceden fazla bir eğrilik riskli bir ameliyattır. Bu anlamda tavsiye edilmemektedir. Ama şok dalga tedavisi hiçbir hayati risk taşımadığı için penis yamulması için denenmesi gereken bir tedavidir.

Her 10 erkekten birinde görülen penis yamulması, tedavi edilmesi gereken bir cinsel işlev bozukluğudur.

Penis yamulması ya da yamuk penis kişileri hayattan zevk almayacak bir noktaya getirecek kadar ciddi bir sorundur. Bu sebeple bu sorunu yaşayanlar çekinmeden bir uzmana danışmalıdır. Özellikle şok dalga tedavisi, bu tarz tedaviden korkan hastalar için mucize bir iyileşme imkanı sunmaktadır. Mutlu birliktelikler ve yaşam sevinci için şok dalga tedavileri denemeye değer tedavilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu