Ekonomi

BİST100 endeksi

BİST100 endeksi geçtiğimiz güne temettü baskısı ile başladı. EREGL, ISDMR ve FROTO’nun temettüleri açılışta BİST100 endeksini yaklaşık 35 puan baskıladı ve bu kapsamda BİST100 endeksi güne negatif başlangıç yaptı. Yurt dışı piyasalarındaki alıcılı seyre hisse bazlı hareketlerle eşlik eden endeks günü alıcılı tamamlarken, alıcılı seyrin etkisinin Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamaların şahinleşip, ‘’ Enflasyona bağlı olarak Fed’in agresif faiz artırışı yapabileceği’’ mesajları olduğunu düşünüyoruz.

Ons altın tarafı ise azalan endişeler ve Fed Başkanı Powell’ın şahinleşen açıklamaları ile geriledi. Dolar endeksinin yukarı yönlü seyri ve doların küresel piyasalardaki değer kazancıyla birlikte güvenli limanlardan çıkış az da olsa hızlandı. Rusya – Ukrayna gerginliği ile birlikte ons altın 2.000 seviyesinin üstünü test etmişti.

BİST100 endeksi tarafında 2.100 seviyesinin üstünde kalındıkça görüşümüz pozitif olarak kalmaya devam ediyor. Rusya – Ukrayna gerginliği ile birlikte BİST100 endeksi küresel piyasalardan pozitif ayrışmıştı. Bu durumunun bilanço dönemi ve yabancı takas oranının endekste az olmasından yani yerli yatırımcının fazla olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Teknik açıdan 2.200’ün kırılması durumunda yeni zirvelerin görülebileceğini ön görüyoruz. Ancak temettü etkisi ile birlikte endeks Mart – Nisan döneminde kısa süreli endeks baskılanabilir. Aralık ve Şubat ayındaki düşüşlerde 60 g HO’dan dönen endekste ana destek seviyesinin 2.000 olduğunu ön görüyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu