Gündem

Jeopolitik gelişmeler gündemdeki yerini ve önemini koruyor

Piyasa Gündemi

TCMB dünkü toplantısında beklentiler paralelinde faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Son günlerde Rusya – Ukrayna arasındaki görüşmelere ilişkin iyimser beklentiler risk iştahı ve piyasalarda toparlanmayı beraberinde getirirken, Rusya’dan dün yapılan açıklamada görüşmelerde ilerleme sağlandığı haberlerinin yanlış olduğu ifade edildi. Görüşmelere ilişkin haber akışları karışık seyrederken, Rusya – Ukrayna arasında devam eden savaş ile jeopolitik gelişmeler küresel risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    17:00 ABD – Mevcut Konut Satışları Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen haftanın ikinci yarısından itibaren jeopolitik endişelerin bir miktar yatışmasının etkisiyle küresel hisse piyasalarında toparlanma çabası etkili oluyor. Buna karşın görüşmelere ilişkin karışık açıklamalar ve devam eden savaş ortamı risk unsuru olarak gündemdeki yerini koruyor. BIST-100 Endeksi dün günü %2,14 oranında yükselişle 2.133,59 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri aşan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,71 – 14,73 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 14,73’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son günlerde yurtdışındaki olumlu havaya çok fazla katılamayan Borsa İstanbul, dün yurtdışından pozitif ayrışarak bu farkı kapattı. Endeksin ocak ayı içinde gördüğü 2.103’teki zirveyi kırarak, son dönemdeki konsolide kanalının dışına çıkması teknik alımları hızlandırdı. Dünkü yorumumuzda da bahsettiğimiz üzere endeks 2.103 üzerinde tutunmada başarılı olabilir ve buranın kırıldığı teyit edilebilirse endeks, aralık ayında görülen tarihi zirvelerin tekrar gündeme gelebileceği yeni bir trende girebilir. Bu nedenle bugün ve gelecek hafta aşağıda referans seviyemiz burası olacak. Yukarıda ise kısa vade için 2.147 izlediğimiz ilk önemli direnç olup üzerinde, tarihi zirveler öncesinde 2.261 ara direnç olarak izlenebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu