Gündem

Merkez Bankası sürpriz yapmadı

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
09:30 JPY Japonya Merkez Bankası (BoJ) Basın Konferansı    
15:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,00% -2,50%
15:30 CAD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,10% -1,80%
17:00 USD Mevcut Ev Satışları (Şub ) 6,18M 6,50M

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya, Kremlin açıklamaları sonrası karışık seyretti”

Asya borsaları dün Kremlin’in barış görüşmelerin büyük yol edildiği haberlerini yalanlarken, görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Bu gelişme ile birlikte günlerdir olumlu beklentilerle birlikte riskli varlıklara geçiş süreci karışık bir tabloya dönüştü. Asya tarafında Çin’de devam eden yükseliş trendi sonlanarak teknoloji hisselerine satış getirdi. Petrol tarafında tekrar 100 yoların üzerindeki fiyatlar görülüyor. ABD endeks vadelileri de negatif bir seyir izledi.

ABD Başkanı Biden, savaşın uzaması durumunda Putin’in nükleer silah kullanma riski olduğunu belirtti.

JAPONYA

“Merkez Bankası sürpriz yapmadı”

Japonya Merkez Bankası (BoJ), piyasa beklentisine paralel olarak politika araçlarında değişiklik yapmadı. Banka belirsizliklere vurgu yaptı. Ülkede son 2 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Ukrayna gündemi ana başlık olmaya devam ediyor”

Bu hafta iki büyük merkez bankasının faiz artırım kararlarını izledik. Faiz artırım politikalarının devamı beklense de, para politikalarının savaş ve salgının yol açtığı fiyat hareketleri ile mücadele etmesinin oldukça zor olduğu söylenebilir. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte savaş ve salgın gölgesinde kalan politika beklentilerini yorumlamaya çalışacağız.

Bu süreçte para politikaları açısından oluşabilecek en büyük güncelleme, savaş gündeminden tekrar barışa dönmemiz olacaktır. Bunun ekonomideki tahminleri nasıl etkileyeceği ve büyük merkez bankalarının ne hızla cevap vereceği önemli olacak.

Öte yandan maalesef savaşın devamı durumunda belirsizlikle birlikte artan fiyatlar, mecburi görülen faiz artırım politikalarıyla stagflasyon söylentilerini artıracak mı, bunu göreceğiz.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu