Gündem

Bugünkü Fed toplantısı ve faiz kararı

Piyasa Gündemi

Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelere ilişkin son dönemde gelen olumlu açıklamalar risk iştahında kısmi bir toparlanmayı beraberinde getirse de henüz görüşmelerden somut bir sonucun çıkmaması ve devam eden savaş ortamı halihazırda aşağı yönlü risk oluşturuyor. Jeopolitik gelişmeler önemini korurken, bugün sona erecek Fed toplantısı piyasaların yakın takibinde yer alacak. Fed’in 25 baz puan faiz artırımına giderek faiz artırım döngüsünü başlatması bekleniyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    21:00 Fed Toplantısı ve Faiz Kararı Önem: Yüksek
•    21:30 Fed Başkanı Powell’ın Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Rusya – Ukrayna arasında devam eden görüşmelere ilişkin iyimser beklentilerle hisse piyasalarında son haftalardaki satış baskısının hafiflediği ve dalgalı bir fiyatlamanın yaşandığı görülüyor. Jeopolitik gelişmeler ve bugünkü Fed toplantısı yakından takip edilecektir. BIST-100 Endeksi son haftalardaki yükselişinin ardından dün günü %0,44 oranında kayıpla 2.079,38 puandan tamamladı.  ABD borsaları günü %2’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,65 – 14,67 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 14,71’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son haftalarda pozitif ayrışmanın izlendiği ve haftaya pozitif bir açılışla başlayan BIST-100 Endeksi dün ise yatay dalgalı bir seyir kaydetti. Endekste önemli bir direnç olarak çalışan ve pazartesi günkü alımlarla aşılan 2.065 seviyesini ana referans noktası olarak izliyoruz. Ocak ayı içerisinde görülen zirvelerin bulunduğu 2.100 civarı test edilmeye başlanırken, kısa vadeli ilk önemli direnç noktamız bu kanalın üst bandını oluşturan 2.103 seviyesi olacaktır. Buranın üzerindeki kapanışlarda endekste yükselişlerin güç kazandığı görülebilir. Bu durumda 2.150 ve 2.195 seviyeleri hedeflenebilir. 2.065 altına yeniden sarkılması ise teknik baskının artmasına neden olacaktır. 2.065 altındaki kapanışlarda 2.040 ara destek olmak üzere 2.010 – 1.985 aralığı yeniden gündeme gelebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu