Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Enerji ambargoları ve devam eden jeopolitik risklerle küresel piyasalar satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda, enerji ambargoları ve jeopolitik risklerin devam etmesiyle satıcılı seyir devam etti. ABD’nin Rusya’ya karşı yaptırımlarını enerji ürünlerine de genişletmeyi planladığı haberi, seans öncesinde endeks vadeli kontralarının eksiye dönmesinde önemli rol oynadı. ABD hisse senedi piyasalarının açılışının ardından konuşan Biden, enerji ithalat yasağı haberlerini doğruladı ve detayları kamuoyu ile paylaştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin, Rusya’nın komşusunu işgal etmesinin nedenlerinden biri olan NATO üyeliği için artık baskı yapmadığını söylemesi ile birlikte seans ortasında ABD endeksleri %1-2 arasında primlenmesine karşın, gün içi oynaklığın oldukça yüksek olduğu ortamda kazanımlar korunamadı ve negatif kapanışlar görüldü. Dow Jones endeksi %0,56, S&P 500 endeksi %0,72 ve Nasdaq endeksi %0,28 oranında düşüş yaşayarak günü sonlandırdı. Avrupa majör endekslerinde ise yatay negatif fiyatlamalar hakim oldu. VIX endeksi nispeten yüksek seyretmeye devam ediyor, bu sabah 35 seviyesinin üzerinde. Veriler tarafında, ABD Ocak ayı ticaret açığının beklentilerin üzerinde 89,7 milyar USD olduğu açıklanırken; aylık bazda Almanya sanayi üretiminde artış ise tahminlerin üzerinde %2,7 seviyesinde geldi. Dün sabah 2.000 USD seviyesinin üzerine çıkan ons altında güvenli liman talebi ile yükseliş dün devam etti. Ağustos 2020’de görülen zirveye yaklaşan altın, en yüksek $2.070,43 seviyesini kaydettikten sonra günü yaklaşık %2,5 primle $2.050 civarında tamamladı. Benzer bir seyir izleyen gümüş, gün içi en yüksek $26,94 seviyesini kaydetti. Brent petrol fiyatları ABD’nin ithalatı yasaklama haberleriyle yükselişini sürdürdü; Brent petrol bu sabah 131,3 USD/varil seviyesinde. Önceki gün seansı %66 yükselişle 48.078 seviyesinde tamamlayan LME Nikel kontratı, dün sabah saatlerinde fiyatın 101.000 USD’nin üstüne çıkmasıyla Londra Metal Borsası tarafından Türkiye saatiyle 11:15’te işleme kapatıldı ve o saate kadar geçen işlemlerin tümü iptal edildi. Ürünün tekrar işleme açılması için net bir tarih belirtilmezken 11 Mart’tan önce olmasının beklenmediği belirtiliyor. ABD tahvil piyasasında satıcılı seyir dün de devam etti. Güne %1,76 seviyesinde başlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi gün içinde %1,87’ye kadar yükselerek günü %1,85 seviyesinde tamamladı. Dün 2.000 USD direncini test eden altın, Ağustos 2020’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Bu sabah Çin’de Şubat ayı enflasyon verilerini takip ediyoruz. Çin’de tüketici ve üretici enflasyonunda yavaşlama kaydedilirken; Şubat ayında, Ocak ayında olduğu gibi ve beklentiler doğrultusunda TÜFE yıllık bazda %0,9 artış gösterdi. ÜFE ise yıllık bazda %9,1’den %8,8’e geriledi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında jeopolitik gerilimle satıcılı seyir öne çıkıyor. ABD vadeliler cephesinde ise toparlanma eğilimi görülüyor. Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmeler bugün yine en önemli gündem maddesi olacak. Bugün ayrıca ABD’de JOLTS açılan iş sayısı verisi piyasalar tarafından takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var? Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı en önemli gündem maddelerinden biri olarak takvimde yer alıyor. ECB faiz kararı ve ABD Şubat ayı enflasyon rakamları yarın açıklanacak. ABD’de Ocak ayında tüketici fiyatları aylık %0,6 ve yıllık bazda %7,5 artış göstermişti. Veride beklenti enflasyonun bu ay da artışını sürdüreceği ve aylık bazda %0,8’lik artışla yıllık enflasyonun %7,5’ten %7,9’a yönünde oluşuyor. Rusya-Ukrayna savaşı Fed’in agresif faiz artışı beklentilerini azaltırken beklenenden daha yüksek gelebilecek TÜFE verisi daha hızlı aksiyon alma yönündeki beklentileri destekleyebilir.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu