Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Global enflasyonist baskılar ve Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyon gölgesinde haftayı karışık seyretmektedir. Enflasyonist baskıların gölgesinde geçen aylarda hükümet yeni ekonomik destek paketini açıklamıştı. Özellikle temel gıda maddelerinde yapılan %7’lik kdv indiriminin enflasyona olumlu etkide bulunacağı beklentisinde geçen hafta TÜİK Şubat ayı enflasyonunu aylık bazda 4,81%, yıllık bazda ise 54,44% olarak açıkladı. İndirimlere rağmen gıda tarafındaki enflasyonun yüksek çıkması ve Ayçiçek yağı gibi ürünlerde savaş kaynaklı arz sıkıntılarının görülmesi enflasyonist baskıları daha da yukarı taşıyabilir.

 

 

USDTRY… Güne 14.29 TL seviyelerinde başlayan kur, Rusya Ukrayna savaşı gölgesinde haftayı karışık seyir ile devam ettirmektedir. ABD enflasyonunun 40 yılın zirvesini görmesi FED tarafındaki faiz artırım baskılarını artırmaktadır. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. En yüksek ithalat kalemleri içinde olan Buğday’ın uluslararası fiyatlarının jeopolitik risk sebepleri ile yükselmesi ve yağ kategorisindeki arz sıkıntıları bu baskıyı daha da yukarı yönlü artırmaktadır.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite yatay seyre devam etmektedir. Sabah saatlerinde parite 15.63 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Rusya’nın Ukrayna girmesi üzerine ABD+AB’nin Rusya’ya çeşitli yaptırımları oldu. Geçen hafta Rusya’nın saldırılarına devam etmesi üzerine ABD+AB tarafında daha ağır yaptırımların yapılmasına karar verildi ve hayata geçirildi. Bazı AB ülkelerinden ise Ukrayna’ya silah ve mühimmat yapmaya başladı ve en son gündem maddesi Rus petrolüne ithalatın yasaklanması olarak değerlendirilmektedir.

 

 

XAUUSD… FED’in faiz artırım beklentilerinden ziyade jeopolitik riskler altını yukarı yönlü etkilemektedir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan Euro bölgesi, ABD enflasyonu ve Rusya’nın Ukrayna’ya top yekün girmesi jeopolitik risk olarak altını güçlendirmektedir. Rusya yönetimi Ukrayna’da bulunan bağımsız iki bölgeyi tanıma kararı almıştı. Buna uluslararası tepkiler gecikmemişti ve akabinde ABD+AB tarafından yaptırım kararları alınmıştı. Buna Rusya’nın girişi ile ABD+AB tarafından ek yaptırımlar konusunda anlaşıldı ve hayata geçirildi. Global ekonominin toparlanamama riski artarken jeopolitik riskler desteği ile altını güçlendirmektedir.

 

 

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde ons altının yükselişi gram altınıda yukarı yönlü etkilemiştir. Savaş yönlü gidişat halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 914 TL seviyelerini görmektedir.

 

 

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir ve buna ABD+AB ülkelerinin Rus petrolünün ithal edilmesine ilişkin yasağında eklenmesi beklenmektedir. Brent petrol jeopolitik risklerin gölgesinde 124 dolar seviyelerindedir.

 

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler, Omicron varyantı ve arz kaynaklı son 40 yılın en yüksek enflasyonunu görmesi risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Buna FED’in erken sıkılaştırması satış baskısını arttırmaktadır. En son Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi diğer global endeksler ile beraber endeksi aşağı yönlü hareketini güçlendirmiştir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu