Gündem

Asya’da düşüş devam etti

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 EUR Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Oca) 0,50% -0,30%
13:00 EUR Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (4. Çeyrek) 4,60% 4,60%
16:30 USD Ticaret Dengesi (Oca) -87,00B -80,70B
16:30 CAD Ticaret Dengesi (Oca) 1,60B -0,14B

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya’da düşüş devam etti”

Savaş ve yaptırım sürecinin emtia fiyatlarını yükseltmesi ardından, piyasaların enflasyonun daha da yükseleceği ve büyümenin baskılanacağı endişesi riskten kaçışın sürmesine neden oluyor.

Asya borsaları haftanın ikinci işlem gününde de satış eğilimini sürdürdü. Japonya’da endeks 1%’in üzerinde gerilerken, Çin’de düşüş 2% civarında gerçekleşti.

ABD endeks vadelileri sınırlı negatif bir seyir izlerken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,5% üzerinde toparlanma yaşayarak 1,796% bölgesine ulaştı.

Dolar endeksi Mayıs 2020 zirvesinden geri çekilme eğilimi gösterdi. Petrol fiyatları dün 2008 yılından bu yana görülen en yüksek seviyelerden bir miktar geri çekilmesinin ardından tekrar toparlanma çabasına girdi. Altın fiyatında bir miktar geri çekilme izlendi.

UKRAYNA – RUSYA

– Rusya’dan doğalgaz tehdidi

ABD Rus petrolünün ithalatının yasaklanmasına yönelik çalışmalarını sürdürürken, Rusya da buna karışık olarak Batı’ya doğalgaz sağlamayı durdurabileceği yönünde gözdağı verdi. Enerji kaynağı açısından zengin olan Rusya için elindeki en önemli koz petrol ve doğalgaz olarak görülüyor.

– Görüşmelerde hala uzlaşı sağlanamadı

İki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerde ateşkesi getirecek uzlaşı sağlanamadı. Putin, Kiev’in Rusya’nın taleplerini yerine getirmesi halinde saldırıların hemen kesileceğini açıkladı. Görüşmelerin devam etmesi bekleniyor.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

– Yaptırımlar artarak devam ediyor

ABD’nin Rus petrolüne, Rusya’nın Avrupa’ya yollayacağı doğalgaza ve daha birçok yaptırıma rağmen fiyat artışları henüz hesaplamalara yansımadı. Öte yandan bu durumun şu ana kadar savaş fiyatlamasının gölgesinde kaldığı da söylenebilir. Savaş ve yaptırım ortamının yol açtığı fiyat artışlarının Mart dönemi ve sonrası için hali hazırda yüksek olan enflasyonu çok daha yukarı çekmesi sürpriz olmayacaktır.

Perşembe günü gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası para politikası beyanatı merkez bankalarının savaş sürecine yaklaşımını görmek açısından önemli olabilir. Yine aynı gün ABD’de enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyelerini geçip geçmeyeceğini takip edeceğiz.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu