Gündem

Xi Jinping, İç Moğolistan’ın ekolojik çevresine önem veriyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping her zaman İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin ekolojik çevresinin önemli olduğunu vurguluyor.

İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde yer alan Wuliangsuhai Gölü, Sarı Nehir havzasındaki en büyük tatlı su gölüdür ve dünyadaki aynı enlemde en büyük sulak alandır. Ancak geçtiğimiz birkaç yılda, gölde algler giderek yüzeye çıktı ve göl yüzeyini kapladı. Bunun yanı sıra gölden çok ağır bir koku yayıldı, balıklar ve kuşlar da azaldı.

Xi Jinping Wuliangsuhai Gölü’ne çok önem verdi. Xi Jinping, geçen dört yıl boyunca her yılki Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma KonferansıUlusal Komitesi’nin yıllık toplantıları  sırasında İç Moğolistan heyetinin grup toplantısına katıldı ve Wuliangsuhai Gölü’nün ekolojik yönetişimi için net bir şekilde talep etti.

İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Xi Jinping’in ekolojik medeniyet düşüncesini öğrenerek ekolojik çevre yönetişimin kirlik kaynağından başlaması ve sistematik ve kapsamlı bir şekilde uygulanması gerektiğini derinden anladı.

İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Wuliangsuhai Gölü havzası boyunca dağ, nehir, orman, tarım alanları, göl ve kum sahalarını koruma projesiyi pekiştirdi ve gölün su kalitesi dördüncü sınıfa yükseldi. Wuliangsuhai Gölü’ne giderek daha fazla kuş geri geldi.

5 Mart 2021 tarihinde Xi Jinping, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 4. Toplantısı sırasında düzenlenen İç Moğolistan Özerk Bölgesi delegasyonu oturumuna katılırken “Wuliangsuhai için birçok kez talimat verdim. Şu anda ekolojik yönetişimde belirgin başarılar elde edildi. Ancak bu başarıları uzun vadede sürdürmek için çalışmaya devam etmeliyiz.”dedi.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu