Gündem

Borsalarda petrol şoku

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 EUR Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Oca) 1,00% 2,80%
12:30 EUR Sentix Yatırımcı Güveni (Mar) 10 16,6

 

“GERİDE KALANLAR”

“ Borsalarda petrol şoku”

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Rus petrolü ithalatının yasaklanmasına ilişkin çalışmalar başladığının belirtilmesi, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin de Kongre’nin çalışmalar için hazırlık yapıldığını açıklaması petrol fiyatlarının haftaya sert yükselişle başlamasına yol açtı. Böylelikle petrol fiyatları 2008 yılından bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmış oldu.

Riskli varlıklardan kaçışla birlikte borsa endekslerinden sert çıkışlar izleniyor. Asya’da Japonya ve Hong Kong’da endeksler 3,4%’ün üzerinde değer kaybetti.

Dolar endeksi haftaya yükselişle başlarken, ons altın 2020’den bu yana ilk kez 2000 Doları gördü. ABD endeks vadelilerinde de satışlar ağırlıktayken, 10 yıllık tahvil faizi 1,695% bölgesine geriledi.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

– ABD’nin Rus petrolü kararı

ABD ve Avrupa menşeili birçok enerji şirketi şu ana kadar yasak uygulanmamasına rağmen Rusya faaliyetlerini durdurmuş veya tamamen bırakmıştı. ABD’de Rus petrolünün ithalatının yasaklanma çalışmalarının başlaması da bu durumu perçinlemiş oldu. Piyasa hala petrolde arz sorunu konusunda en kötü senaryoyu fiyatlamaya çalışıyor. Bu da küresel çapta enflasyon korkusunu ön plana çıkarmayı sürdürüyor.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu