Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırılar nedeniyle artan jeopolitik gerilimle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, devam eden Rusya-Ukrayna gerilimi nedeniyle satıcılı seyir izledi. Ukrayna’nın başkenti Kiev’e doğru ilerleyen yaklaşık 40 mil (65 km) uzunluğundaki Rus askeri araçlarının uzun bir konvoyuna ilişkin öne çıkan raporlar ve uydu görüntülerinin küresel piyasalarda jeopolitik endişeleri artırması piyasalardaki görünümde etkili oldu. Ancak resmi kaynaklar konvoyu doğrulamadı. Maxar’dan alınan diğer görüntüler, Ukrayna sınırındaki ve Rusya’nın müttefiki olan güney Belarus’ta, kara kuvvetleri konuşlandırmaları ve kara saldırı helikopteri birimleriyle ek askeri faaliyetler olduğunu gösteriyor. Yine resmi kaynaklar, bu birliklerin Ukrayna’ya yönelik bir saldırıda Rus güçlerine katılmaya hazırlanıp hazırlanmadığını doğrulamadı.Ukrayna, 5 günde Rus ordusundan 5.710 askerin öldürüldüğünü, 200 askerin ise esir alındığını duyurdu. Ukrayna’nın Sumi eyaleti Okhtyrka kentindeki askeri birliğe, Rus ordusu tarafından yapılan füze saldırısında ise 70 askerin hayatını kaybettiği açıklandı. Artan jeopolitik gerilim nedeniyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,72 seviyesine hafif gerilerken, Almanya 10 yıllık tahvil faizleri de negatif bölgeye geçerek %-0,072 seviyesine düşüş gösterdi. VIX endeksi ise 33 seviyesini aştı. Dow Jones endeksi %1,76 düşüşle 33.294,95 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,55 değer kaybıyla 4.306,26 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi de %1,59 düşüşle 13.532,46 seviyesinden kapandı. Sektörel cephede, ham petrol fiyatları dün 109 dolar/varil seviyesini aşarak Ağustos 2013’ten bu yana zirve seviyeye yükselmesiyle enerji sektörü hisseleri alımlara sahne olduğunu takip edildi. Bankacılık sektörü hisseleri de tahvil faizlerindeki düşüş nedeniyle baskı altında kalmaya devam etti.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında Başkan Biden’ın Birliğin Durumu isimli konuşmasında Rusya’ya karşı kullandığı sert söylemlerin piyasalarda risk algısını baskıladığını izliyoruz. ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısı nedeniyle ABD’nin hava sahasını tüm Rus uçaklarına kapattığını duyurdu. Putin’in Ukrayna’ya savaşını “önceden tasarlanmış” ve “gerekçesiz” olarak nitelendiren Biden, “Putin diplomasi çabalarını reddetti. Biden, Rusya’ya karşı çok dikkatli ve kapsamlı hazırlıklar yaptıklarını belirterek Putin ile karşı karşıya gelmek için Avrupa, Asya, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Afrika’dan ülkelerle koalisyon kurduklarının altını çizdi. Biden, 30 yıldır bağımsız olan Ukrayna halkının özgürlüklerini ellerinden almak isteyenlere hoşgörü göstermediğini belirtti. Putin’i bir diktatör olarak niteleyen Biden, Putin’in bu hamlelerinin bedelini ödeyeceğini vurguladı. ABD vadeliler cephesinde ise ılımlı alıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi verisine ek olarak Fed tarafından açıklanan Bey Kitap takip edilecek. Şubat ayı ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi verisinin 375K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de TÜFE verisi takibimizde olacak. Şubat ayı TÜFE verisinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %5,4 ve %2,5 artışlar göstermesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, fabrika siparişleri ve ISM hizmet PMI verilerine ek olarak, Markit hizmet PMI, ve dayanıklı mal siparişleri verilerinin revizyonları takip edilecek. Ayrıca, Fed Başkanı Powell’ın Senato’da yapacağı konuşma da gündemimizde olacak. 26 Şubat haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuuları verisinin 225K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 19 Şubat haftasına ilişkin devam eden başvurular verisine yönelik piyasa beklentisi de 1,42 milyon seviyesinde bulunuyor. ISM hizmet PMI Şubat ayı verisinin de aylık bazda 1,1 puan artışla 61 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Fabrika siparişleri Ocak ayı verisinin de aylık bazda %0,5 artış kaydettiği tahmin ediliyor. Ödenen fiyatlar verisinin de aylık bazda 1,5 puan düşüşle 74,6 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. İstihdam ve yeni siparişler alt endekslerine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Euro Bölgesi cephesinde de ÜFE verisine ek olarak, Şubat ayı AMB faiz kararı toplantısı tutanakları takip edilecek. Ocak ayı ÜFE verisinin yıllık bazda %27,1 artış kaydetmesi bekleniyor. Asya cephesinde de Çin’de Caixin hizmet PMI verisi izlenecek. Verinin aylık bazda 0,6 puan düşüşle 50,8 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu