Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Rusya-Ukrayna yönetimi gerilimini önlemek için atılan adımlara ilişkin belirsizlikler nedeniyle negatif seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Rusya-Ukrayna yönetimi gerilimini önlemek için atılan adımlarra ilişkin belirsizlikler nedeniyle negatif eğilimli seyir izledi. Rusya’nın Ukrayna saldırısı sürerken iki ülke arasında ilk görüşme gerçekleştirildi. 6 saat süren görüşme sonrasında Ukrayna’dan yapılan ilk açıklamada Rusya’nın hala aşırı önyargılı olduğu aktarıldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali dünya tarihinde yeni bir dönüm noktası yaratırken, Almanya’yı da hem savunma hem de dışişleri politikasında değişiklik yapmak zorunda bırakıyor. Yıllardır ABD ve NATO’dan gelen savunma bütçesini artırma baskılarına direnen Almanya, Putin’in saldırgan politikasına karşılık vermek için savunma harcamalarına 2022 bütçesinden 100 milyar euroluk ek fon ayırmaya karar verdi. Ayrıca silah yardımı ve enerji güvenliği politikalarında da değişikliğe gidilecek. Söz konusu gelişmeler çerçevesinde gün içinde %1,92 seviyesini aşan ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,82 seviyesine hafif gerilerken, Almanya 10 yıllık tahvil faizleri de %0,23 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise 30,15 seviyesine yükseldi. Dow Jones endeksi %0,49 düşüşle 33.892,60 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,25 değer kaybıyla 4.373,79 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi de %0,41 artışla 13.751,40 seviyesinden kapandı. Bu çerçevede piyasalarda sektörel ayrışmalar ön plana çıktı. Almanya’nın savunma sanayi harcamalarını artıracağı yönündeki haber akışlarıyla savunma sanayi hisseleri alımlara sahne olurken, Rusya ilintili hisselerde realizasyonlar görüldü. Bankacılık sektörü hisseleri de tahvil faizlerindeki gerileme nedeniyle baskı altında kaldı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, küresel piyasalarda hakim olan jeopolitik gerginliğe karşın Çin cephesinde açıklanan PMI verilerinin makroekonomik aktiviteye ilişkin ortaya koyduğu olumlu sinyallerin yansımaları görülüyor. Çin’de tatil günleri ve salgın kısıtlamalarına rağmen Şubat’ta resmi imalat satın alma yöneticileri endeksi eşik değerin üzerinde gerçekleşerek büyümeye işaret etti. Çin’de resmi imalat PMI verisi Şubat ayında aylık bazda 0,1 puan artışla 50,2 seviyesine yükselerek beklentiyi aştı. Hizmet PMI verisi de 0,5 puan artışla 51,6 seviyesine çıktı. Aynı şekilde Caixin imalat PMI verisi de 1,3 puan yükselişle 50,4 seviyesinde gerçekleşti. ABD vadeliler cephesinde de, jeopolitik gelişmeler esnasında Fed’in sıkılaştırmacı patikaya geçişi konusunda netliğinin Fed üyeleri tarafından vurgulanmasıyla karışık seyir gözleniyor. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Mart toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırmayı desteklediğini ve aylık enflasyon rakamlarının yüksek seviyelerden düşmemesi halinde yarım puanlık bir adımı değerlendireceğini bildirdi. Bugün ABD’de inşaat giderleri ve ISM imalat PMI verilerine ek olarak imalat PMI verilerinin revizyonu izlenecek. Ocak ayı inşaat giderleri verisinni aylık bazda %0,5 düşüş kaydetmesi bekleniyor. ISM imalat PMI cephesinde piyasa beklentisi aylık bazda 0,4 puan düşüşle 58 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Ödenen fiyatların da aylık bazda 1,4 puan artışla 77,5 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Yeni siparişler ve istihdam piyasasına yönelik piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere yeni siparişler verisi Ocak ayında aylık bazda 3,1 düşüşle 57,9 seviyesine gerilemişti. İstihdam endeksi de 0,6 puan artışla 54,5 seviyesinde gerçekleşmişti. İmalat PMI verisine ilişkin olarak da piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Şubat ayı öncü verisi aylık bazda 2 puan artışla 57,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi cephesinde de imalat PMI verisinin revizyonu izlenecek. Hatırlanacağı üzere Şubat ayı öncü verisi 0,3 puan düşüşle 58,4 seviyesine gerilemişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi verisine ek olarak Fed tarafından açıklanan Bej Kitap takip edilecek. Şubat ayı ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi verisinin 375K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de TÜFE verisi takibimizde olacak. Şubat ayı TÜFE verisinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %5,4 ve %2,5 artışlar göstermesi bekleniyor. Asya tarafında da, Japonya’da yatırım harcamaları ve şirket karları verileri izlenecek. 4Ç21’de söz konusu verilerin yıllık bazda sırasıyla %2,9 ve %19,3 artışlar kaydetmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu