Gündem

Piyasa gelişmeleri

Bugün 4ç21 büyüme rakamı açıklanacak. Bloomberg medyan beklentisi %9.0 artış yönünde, Tera Yatırım olarak bizim beklentimiz ise %6.3 düzeyinde . Bugün ayrıca Ocak ayı Dış Ticaret Dengesi rakamı açıklanacak, gün içerisinde Kabine Toplantısı’nın yapılması bekleniyor. Seansın ardından ise DOAS 4ç21 finansal sonuçlarını paylaşacak. Haftanın devamında öne çıkan başlıklar ise içeride TÜFE rakamı, ABD tarafında ise Powell’ın kongre sunumları olacak.

Haftasonu Rusya’ya yönelik yaptırımların ağırlaştırılması ve Swift operasyonlarının kısılmasına yönelik alınan kararların ardından bugün küresel piyasalar güne sert satışlarla başladı. Asya piyasalarında geri çekilme daha sınırlı kalmasına karşın; S&P500 vadeli endeksi %2.0, Almanya vadeli endeksi ise %3.5 kayıp gösteriyor. Cuma gününü küresel piyasalara benzer şekilde tepki alımlarıyla tamamlayan BIST’in bugün ise yine global görünüme benzer olarak sert satışlarla başlamasını bekliyoruz.

İZLENECEKLER

—4ç21 GSYH (bekl: %9.0)

—Ocak’22 Dış Ticaret Dengesi

—DOAS 4ç21 Bilanço (bekl: TL496mn net kar)

ŞİRKET HABERLERİ

—PETKM yılın son çeyreğinde beklentilere paralel olarak TL1.52mr net kar açıkladı. Şirketin aynı dönemde cirosu ise yıllık bazda %134, çeyreklik bazda %42 artışla TL9.5mr olarak gerçekleşti. Tüm yılda şirketin net karı TL4.45mr oldu, önceki TL1.08mr’dı.

—ISCTR ödenmiş sermayesini %122 oranında bedelsiz olarak TL4.5mr’dan TL10mr’a yükseltme kararı aldı. Ayrıca banka 2021 yılı karından hisse başı brüt TL0.29 nakit kar payı dağıtımı yapılacağını paylaştı.

—SASA hisse geri alım programı kapsamında Cuma günü TL44.52 fiyat ortalamasıyla toplam 955bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu