Gündem

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonları devam ediyor

Piyasa Gündemi

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatması dün küresel risk iştahı ve piyasalar üzerinde ciddi bir baskı oluşturdu. Rusya’nın adımları sonrasında yeni yaptırımlar açıklanırken, Rusya SWIFT sisteminden çıkarılmadı. Rusya’nın operasyonları devam ederken, yoğun haber akışı yakından takip ediliyor. Sert fiyatlamaların yaşandığı bu süreçte gelişmelerin yakından izlenmesi ve volatil fiyat hareketlerine karşı hazırlıklı olunması faydalı olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – Ekonomik Güven Endeksi Önem: Orta 
•    16:30 ABD – Kişisel Tüketim Harcamaları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Rusya’nın Ukrayna’ya operasyon başlatmasının ardından küresel hisse piyasalarında sert satışlar etkili oldu. BIST-100 Endeksi dün günü %8,17 oranında sert bir kayıpla 1.851,38 puandan tamamladı. Rusya’ya açıklanan yaptırımlarda SWIFT sisteminden çıkarılmanın söz konusu olmaması ve risklerin bir miktar sindirilmesiyle dün akşam saatlerinde ABD borsalarında toparlanma çabası etkili oldu. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,16 – 14,21 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 14,00’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Ukrayna – Rusya arasındaki çatışmalar ve uluslararası toplumdan gelen tepkiler izlenmeye devam ediliyor. Dün çatışma haberlerinin şok etkisi ile BIST 100’de birçok şirket taban fiyattan işlem gördü. Teknik olarak dünkü satışlarla birlikte görünüm daha da bozulmuş olsa da kısa vade için haber akışının grafikleri bozduğunu ve tahmin yapmanın zorlaştığını söylemek mümkün. Bugün yaşanacak tepki yükselişinde 1.920 – 1945 ve 1975 geniş çerçevede dirençler olarak izlenebilir. Haber akışlarına göre volatilitenin sertleşmesini beklediğimiz endekste yukarı yönlü hareketlerin ardından 1.875 üzerinde tutunulamazsa görünüm yeniden bozulacaktır. Bu nedenle yukarı yönlü pozisyonlar için yukarıda bahsettiğimiz direnç seviyeleri öncesinde burası referans olarak izlenebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu