Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Jeopolitik gelişmelerin ön planda olduğu günde tepki alımları ve kısa pozisyonların kapatılmasının etkisiyle pozitif seyirle kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahale başlatması sonrası güne satıcılı seyirle başlangıç yapmasına rağmen, tepki alımları ve fonların hisse senetleri ve ETF’lerdeki kısa pozisyonlarını kapatmalarının desteğinde pozitif seyirle kapandı. Jeopolitik gelişmeler tarafında, ABD Başkanı Biden, Rusya’ya karşı uygulanacak yaptırımlara ilişkin olarak, Amerika’daki Rus bankalarının varlıkları dondurulacağını ifade etti. Rusya’nın dolar üzerinden euro, pound ve yen üzerinden ticaret yapma yeteneğinin kısıtlanacağını belirten Biden, Rusya’nın yüksek teknoloji ihracatını yarı yarıya kesme kararını verdiklerini de sözlerine ekledi. İngiltere Başbakanı Johnson da Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin ardından Rus bankalarını, şirketlerini, kuruluşlarını ve bireyleri hedef alan yeni ek yaptırım paketini duyurdu. Söz konusu gelişmeler çerçevesinde %1,84 seviyesine kadar gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,96 seviyesine yükselirken, Almanya 10 yıllık tahvil faizleri de %0,17 seviyesine yükseldi. VIX endeksi de 30 seviyesine ılımlı geriledi. Nasdaq endeksi %3,34 yükselişle 13.473,58 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,50 değer kazancıyla 4.288,70 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,28 artışla 33.223,83 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da toparlanma eğiliminin öne çıktığını takip ediyoruz. Küresel bazda yaşanan tepki alımlarına ek olarak bölge özelinde yaşanan gelişmeler de piyasalardaki görünümde etkili oldu. PBOC bu sabah bankacılık sistemine sağladığı kısa vadeli likidite enjeksiyonunu artırdı. Banka net bazda yedi günlük ters repo sözleşmeleeri aracılığıyla 290 milyar yuan enjekte ederek, Eylül 2020’den bu yana en fazla likidite sağlandı. Banka bu operasyon ile ay sonunda likiditeyi sabit tutmayı hedefliyor. ABD vadeliler cephesinde ise devam eden jeopolitik risklerinde etkisiyle satıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri, kişisel gelirler, kişisel harcamalar, kişisel tüketim harcamaları deflatörü, bekleyen konut satışları verilerine ek olarak Michigan tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Dayanıklı mal siparişleri Ocak ayı öncü verisinin manşet ve çekirdek bazda aylık olarak sırasıyla %1 ve %0,4’lük yükselişler öngörülüyor. Kişisel gelirler Ocak ayı verisinde aylık bazda %0,3 düşüş tahmin edilirken, kişisel harcamalar verisinin %1,6 yükseliş kaydetmesi bekleniyor. Deflatör cephesinde manşet verinin aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,6 ve %6 yükselişler kaydetmesi öngörülüyor. Çekirdek verinin de aylık bazda %0,5 yıllık bazda da %5,2 artış göstermesi tahmin ediliyor. Bekleyen konut satışları verisinin de yıllık bazda %0,8 düşüş göstermesi bekleniyor. Öte yandan, Şubat ayında öncü olarak aylık bazda 5,5 puan düşüşle 67,7 seviyesine gerileyen verinin aynı seviyede teyit edilmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de ekonomik güven endeksi verisine ek olarak tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Ekonomik güven endeksi Şubat ayı verisinin aylık bazda 0,3 puan artışla 113 puan seviyesine yükselmesi bekleniyor .Öncü olarak aylık bazda 0,3 puan düşüşle -8,8 seviyesine gerileyen tüketici güvei verisine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor.

Gelecek gündemde neler var? Önümüzdeki Pazartesi günü ABD’de Chicago PMI ve Dallas Fed imalat aktivitesi endeksi izlenecek. Chicago PMI verisinin Şubat ayında aylık bazda 0,3 puan düşüşle 62,2 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Dallas Fed imalat aktivitesi endeksine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Ocak ayı verisi aylık bazda 5,8 puan düşüşle 2 seviyesinde gerçekleşmişti. Asya cephesinde ise Japonya’da perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri takibimizde olacak. Perakende satışlar Ocak ayı verisinin yıllık bazda %1,5 artış göstermesi, sanayi üretimi verisinin de yıllık bazda %1,1 yükselmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu