Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Rusya’nın askeri müdahale başlatmasının potansiyel sonuçlarına yönelik endişelerle satıcılı seyir görüldü

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahale başlatmasının potansiyel sonuçlarına ilişkin endişelerle satıcılı seyir izleyerek Haziran ayından bu yana en düşük seviyede kapandı. ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’yı her an işgal edebileceğine yönelik uyarının yansımalarına ek olarak, Ukrayna hükümeti ve bankalarını hedef alan siber saldırılar da piyasalardaki negatifliği artıran unsurlar olarak öne çıktı. Söz konusu gelişmeler çerçevesinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2 seviyesine yükselirken, Almanya 10 yıllık tahvil faizleri de %0,24 seviyesine yükseldi. VIX endeksi de 31 seviyesine yükseldi. Nasdaq endeksi %2,57 düşüşle 13.037,49 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,84 değer kaybıyla 4.225,50 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %1,38 düşüşle 33.131,76 seviyesinden kapandı. Yılbaşından bu yana S&P 500 endeksi %12 değer kaybederken, Nasdaq endeksi %17 geriledi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurmasının ardından sert satışlara sahne oluyor. Hang Seng endeksinde değer kayıpları %3’ü aşıyor. ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasına sert tepki göstererek bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusunun Rusya olduğunu ifade etti. Biden ayrıca, ABD ve müttefiklerinin Rusya’ya birlik ve kararlılıkla karşılık vereceklerini de sözlerine ekledi. Beyaz Saray Sözcüsü Psaki de, ABD’nin Rusya’nın adımlarına sert ekonomik yaptırımlarla yanıt vereceklerini ancak Rusya ile savaşmaları için Ukrayna’ya Amerikan askerlerini göndermeyeceklerini belirtti. Rusya’nın her an Ukrayna’yı işgal etme ihtimalinin devam ettiğini belirten Psaki, işgalin ne zaman olacağına ilişkin zaman veremeyeceklerini söyledi. Bu arada, Beyaz Saray cephesinden de G7 dünya liderlerinin Ukrayna’daki krizi görüşmek üzere bugün sanal bir toplantı yapacakları belirtildi.Söz konusu gelişmeler ışığında Brent petrol fiyatlarının bu sabah 102 dolar/varil seviyesine yaklaştığını takip ediyoruz. ABD vadeliler cephesinde de kayıplar %2’yi aşıyor. Bugün ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, büyüme, kişisel tüketim, çekirdek kişisel tüketim harcamaları, yeni konut satışları ve Kansas Fed imalat endeksi verileri takip edilecek. Ocak ayı Chicago Fed ulusal akticite endeksinin aylık bazda 0,3 puan artışla 0,15 seviyesine yükselmesi bekleniyor. 19 Şubat haftasına yönelik haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin de 235K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. 4Ç verileri cephesinde de GSYİH büyümesinin yıllık bazda %6,9 artıştan %7 artışa revize edilmesi öngörülüyor. Kişisel tüketim verisinin de %3,3’ten %3,4 seviyesine revize edilmesi tshmin ediliyor. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinin ise çeyreksel bazda %4,9 seviyesinde teyit edilmesi bekleniyor. Öte yandan Ocak ayı yeni konut satışlarının aylık bazda %1,4 düşüşle 800K seviyesine gerilkemesi tahmin ediliyor. Kansas Fed imalat endeksi Şubat ayı verisinin de 1 puan artışla 25 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de dayanıklı mal siparişleri, kişisel gelirler, kişisel harcamalar, kişisel tüketim harcamaları deflatörü, bekleyen konut satışları verilerine ek olarak Michigan tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Dayanıklı mal siparişleri Ocak ayı öncü verisinin manşet ve çekirdek bazda aylık olarak sırasıyla %1 ve %0,4’lük yükselişler öngörülüyor. Kişisel gelirler Ocak ayı verisinde aylık bazda %0,3 düşüş tahmin edilirken, kişisel harcamalar verisinin %1,6 yükseliş kaydetmesi bekleniyor. Deflatör cephesinde manşet verinin aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,6 ve %6 yükselişler kaydetmesi öngörülüyor. Çekirdek verinin de aylık bazda %0,5 yıllık bazda da %5,2 artış göstermesi tahmin ediliyor. Bekleyen konut satışları verisinin de yıllık bazda %0,8 düşüş göstermesi bekleniyor. Öte yandan, Şubat ayında öncü olarak aylık bazda 5,5 puan düşüşle 67,7 seviyesine gerileyen verinin aynı seviyede teyit edilmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de ekonomik güven endeksi verisine ek olarak tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Ekonomik güven endeksi Şubat ayı verisinin aylık bazda 0,3 puan artışla 113 puan seviyesine yükselmesi bekleniyor .Öncü olarak aylık bazda 0,3 puan düşüşle -8,8 seviyesine gerileyen tüketici güvei verisine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Asya cephesinde de Japonya’da Tokyo TÜFE verisi açıklanacak. .Şubat ayı verisinin manşet bazda yıllık olarak %0,7 artış göstermesi, çekirdek bazda ise %0,7 düşüş kaydetmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu