Gündem

FOMC üye konuşmaları

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 EUR Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) -0,70% -0,70%
10:00 TRY Türkiye Ekonomik Güven Endeksi (Şub )   100,8
16:30 USD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Oca) 0,40% 0,60%
16:30 USD Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Oca) 0,80% -0,70%
16:30 USD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık) (Oca) 0,50% 0,50%
16:30 USD Kişisel Gelir (Aylık) (Oca) -0,30% 0,30%
16:30 USD Kişisel Gider (Aylık) (Oca) 1,50% -0,60%
18:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Şub ) 61,7 61,7
18:00 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları yaptırımlar sonrası yükseldi”

ABD ve AB tarafında finans alanını hedef alan yaptırımlar ve askeri destek sağlamama durumu ardından risk iştahının arttığı görüldü.

Japon Nikkei endeksi 1,65% yükselirken, Çin endeksi 0,5% üzerinde yukarı yönlü hareket sağladı. Negatif ayrışan Hong Kong endeksi 0,15% civarında gerileme yaşadı.

ABD vadelileri toparlanma çabasına rağmen henüz pozitif bölgeye geçemedi. Avrupa seansındaki seyrin bu durumu değiştirip değiştirmeyeceği takip edilecek.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,96% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi dün yaşanan yükseliş sonrası geri çekilirken, kıymetli metallerde de benzer bir tablo oluştu.

Yaptırım açıklamaları sonrasında petrol fiyatında oluşan düşüşe rağmen, Rus finansal sisteminin negatif etkilenerek petrol üretiminin aksayabileceği, üzerine AB’nin Rus petrol ve doğalgazını hedef alan açıklamaları fiyatın tekrar yükseliş yaşamasına yol açtı.

“FOMC üye konuşmaları”

Atlanta Fed Başkanı Bostic, bu yıl en az 4 faiz artırımı gerekebileceğini belirtti. San Francisco Fed Başkanı Daly ve Cleveland Fed Başkanı Mester ise Mart ayında faiz artırımını desteklediklerini belirtti.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Yaptırımlar sonrası durum”

ABD ve AB, Rusya’nın askeri teknolojilerini kısıtlamayı hedef alan yaptırım kararları aldı. ABD, Rusya’nın askeri alanda kullanılan teknolojilerin ihracatını askıya aldı. Öte yandan 49 Rus şirketini kara listeye aldı.

Öte yandan önemli kurumların finansman ihtiyaçlarına yönelik de kısıtlamalar geldi. Ülkenin önde gelen bankası Sberbank’ın dahil olduğu 13 Rus şirketine finansal kısıtlamalar getirildi.

AB’nin özellikle enerji sektörünü hedef alan açıklamaları sonrasında petrol fiyatları kayıplarını toparlamaya çalıştı. Rusya 2014 yılında Kırım’ı ilhak ettiğinde en büyük sorunu yaptırımlar değil, düşen petrol fiyatları olmuştu.

“ABD verileri takip edilecek”

ABD’de bugün çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ve dayanıklı mal siparişi rakamları takip edilecek. Çekirdek kişisel tüketim harcamalarının Ocak ayında 0,5%, aynı dönemde yıllık bazda 5,1% artması bekleniyor.

Dayanıklı mal siparişlerinin ise Ocak ayında 0,8% oranında artması bekleniyor. Havacılık sektörünün dışarıda bırakıldığı çekirdek veride ise 0,4%’lük artış beklentisi bulunuyor.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu