Gündem

Sonunu bilmiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sabah erken saatlerde Ukrayna’nın Donbass bölgesinde özel bir askeri operasyona izin verdiğini, Ukrayna ordusundaki askerlere de “Silahlarınızı derhal bırakmanızı ve evinize gitmenizi rica ediyorum. Bu talebi yerine getiren Ukrayna ordusunun tüm askerleri, muharebe bölgesinden serbestçe ayrılabilecek ve ailelerinin yanına dönebilecekler.” Açıklamasından bulununca tüm dünya kırmızı alarma geçti. Zaman çizelgesine baktığımızda ise Putin’in açıklamaları ; Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’nın Ukrayna sınırları yakınına yaklaşık 150.000 asker yerleştirdiğini söylemesinin ve Rus destekli ayrılıkçıların artan Ukrayna saldırganlığına karşı askeri yardım için kendisine başvurmasının ardından geldi. Dün biraz bunun tedirginliği vardı ama piyasa iyiyken kimse kötümserliği görmek istemez. Piyasa , ABD ve AB’nin açıkladığı yaptırımların ne kadar zayıf olduğu ve bir işgali fiyatlaması yapma niyetinde olduğunun sinyallerini veriyordu. Asıl endişe, Avrupa’nın Rus gazıyla bağlantısının kesilmesidir. AB böyle bir arz şokuyla baş edemez ve ekonomik olarak zayıflatıcı olacak olan talebi dizginlemek zorunda kalır, daha yüksek enerji fiyatları ve küresel ekonomik büyüme söz konusu olduğunda tökezlemenin başladığı süreç gelir. Piyasalar artık risk almak da iştahsız olacaktır ve diplomatik yolların nasıl aranacağına odaklanacaktır. S&P vadeli işlemleri, Putin’in doğu Ukrayna’da askeri operasyona izin vermesinin ardından %2,5 düştü. Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri 2014’ten bu yana ilk kez varil başına 100 doları gördü. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi ve Avustralya hisseleri %3’ten fazla, Nikei %2,4 ekside. Dolar endeksi 0,267 artarak 96.444’e yükseldi ve son olarak Euro, %0,38 değer kaybederek 1,1266 dolardan işlem görmekte. Paranın gittiği yerlere bakalım ; spot altın, %1.2’den fazla artışla 1.930.86$’a çıkarak Ocak 2021’in başından bu yana en yüksek seviyesini gördü., ABD 10 yıllık tahvil getirisi %1,977’den keskin bir şekilde %1,9165’e, 2 yıllık faiz de %1.6’dan %1.5358’e düştü.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde, Rusya’nın Donbass’a askeri operasyon başlatması ile geriledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, orduya Ukrayna’nın Donbass bölgesinde özel operasyon yetkisi verdiğini duyurdu. Putin, Ukraynalı askerlere derhal silahlarını bırakarak evlerine dönmeleri çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD ve müttefiklerinin Rus askeri güçlerinin Ukrayna’ya yönelik “sebepsiz ve haksız” saldırılarına birlikte ve karşılık vereceklerini söyledi. Biden, Rusya’nın karşı karşıya kalacağı sonuçlar konusunda Amerikan halkına bugün öğleden sonra seslenecek.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonuna yönelik Ukrayna cephesinden ilk açıklama Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’dan geldi. Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir işgal başlattığını belirtti.

Kiev Havaalanı’ndan silah sesleri duyulduğu ve uçuşların iptal edildiği bildirildi.

Biden yönetiminden kıdemli bir yetkilinin Wall Street Journal’a yaptığı açıklamaya göre ABD ve müttefikleri, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar açıklayacaklar.

WSJ’ye konuşan yetkili, Rusya’ya karşı alınması planlanan yeni yaptırım kararlarının Rusya’nın en önemli bankalarının içereceğini belirtti ve “Eğer bu işgal ilerler ise Rusya’nın hiçbir finansal kuruluşu güvende olmayacak” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ülke çapında sıkıyönetim ilan etti.-AA

BM Genel Sekreteri Guterres, Putin’e çağrı yaptı, “İnsanlık adına askerlerinizi geri çekin”

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlıklarını tanımasının ardından Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesini yapan firma ve yetkililerine yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatması petrol fiyatlarında sıçrama yarattı. Brent petrol 2014’ten bu yana ilk kez 100 doları gördü.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasının ardından THY bugünkü Ukrayna seferlerini iptal etme kararı aldı.

Güney Kore Merkez Bankası(BOK), önceki iki toplantısında yaptığı faiz artırımlarının ardından bugünkü toplantısını pas geçti ve faizi değiştirmedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Para Politikası Kurulu(PPK) toplantı özeti izlenecek. Yurt dışında Ukrayna-Rusya gelişmeleri, ABD GSYH rakamları takip edilecek.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu