Gündem

Rusya ordusu Ukrayna topraklarına girdi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
  TRY TCMB PPK Toplantı Özeti    
16:15 GBP BoE Başkanı Bailey Konuşması    
16:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 7,00% 6,90%
16:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 235K 248K
18:00 USD Yeni Konut Satışları (Oca) 806K 811K
18:30 USD Doğal Gaz Stokları   -190B
19:00 USD Ham Petrol Stokları   1,121M
19:00 USD Benzin Stokları   -1,331M
20:00 USD FOMC Üyesi Mester’ın Konuşması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Rusya ordusu Ukrayna topraklarına girdi”

Putin’in Ukrayna’nın Donbas bölgesine yönelik operasyonu başlatma emriyle birlikte bölgede başlayan askeri hareketlilik, Rus askerlerinin kara ve denizden bölgeye yaptığı çıkartmalar piyasalarda korkulan senaryonun fiyatlanmasına yol açtı.

Asya borsalarında satış eğilimi ağırlık kazandı. Japonya’da endeks 2%’nin üzerinde değer kaybetti. Kayıplar Hong Kong’da 3%’ü geçerken, Çin endeksinde 0,9% civarında düşüş izlendi.

Petrolde yükseliş 5%’e yaklaştı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,861% bölgesinde bulunuyor ve gerileme devam ediyor. Ons altın an itibariyle 1948 Doların üzerini gördü. Kıymetli metallerde yükseliş görülürken ABD endeks vadelileri geriledi. ABD endeks vadelilerinde kayıplar 2,3%’ü geçti.

Batı’dan ise kınama ve güçlü yaptırım mesajları geldi. Basın, Rusya’nın finans sistemine yönelik darbe vuracak yaptırımlar açıklanacağını savundu.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Tarih tekerrür etti”

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahaleye başlamasının ardından Batı’nın cevabı takip edilecek. Ukrayna’nın askeri olarak Rusya ile mücadele etmesi imkansız görülürken, Batı’nın sadece finansal yollarla mücadele etme çabası 2014 yılında Kırım’ın ilkahında görülen çabaları akla getiriyor.

Rusya Ukrayna’nın doğu tarafındaki ayrılıkçıları koruma bahanesiyle giriş yaptığı topraklardan amacına ulaşınca geri çekileceği pek gerçekçi görünmüyor. Dolayısıyla Batı’nın sadece finans kaynaklarını kesme çabası ilerleyen süreçte yerini tekrar normalleşmeye bırakma potansiyeli de taşıyor.

Batı’nın vereceği cevap ile Ukrayna’nın doğusundaki askeri hareketlilik önümüzdeki süreçte yakından takip edilecek.

“ABD büyüme verisi”

ABD’nin 2021’in son çeyreğine ilişkin büyüme verisi bugün açıklanacak. İkinci okumada beklenti büyümenin 7% düzeyinde oluşacağı yönünde. Bu ilk okumaya göre 0,1% oranında yukarı yönlü revizyon anlamına geliyor. Veri ile aynı anda işsizlik haklarından yararlanma başvuruları da açıklanacak.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu