Gündem

BİST100 endeksi

5 Ocak Çarşamba günü Fed tarafından 14 – 15 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Fed Toplantı tutanakları yayımlandı. Piyasalar Fed’in tutanaklarda güvercin mesajlar vermesini beklerken, Fed piyasaların aksine şahin mesajlar verdi. Fed tarafından daha öncesinde açıklanan 2022 yılında 3 faiz artırımı olabileceğine dair mesajların piyasalarda fiyatlaması sonrasında, faiz artırımının hızlanıp bilançonun küçültüleceğinin açıklanması, piyasalarda şok etkisi yarattı. 8,67 trilyon dolarlık büyük bir bilançonun faiz artırımı ile küçüleceği mesajları sonrasında küresel piyasaların baskılandığını görüyoruz. Fed 2015 yılındaki faiz artırımı sonrasında bilanço küçültmek için 2 yıl beklemişti. Fed mesajlarında dikkat çeken detay ise daha öncesinde ‘geçici’ olarak vurgulanan enflasyonun artık temel sorun haline gelmesi sonrasında enflasyon, omicron varyantı kaynaklı gelişmeler ve ekonomilerin hızlı toparlanacağı beklentileri ile Fed’in faiz artırımının hızlandırması bekleniyor. Bu hafta tahvil getirilerinin yükselişi ile teknoloji paylarının baskılandığı ABD piyasalarında, Fed’in şahin görüşü ile birlikte satıcılı seyir hakimdi.

Önümüzdeki hafta açıklanacak ABD enflasyon verisi piyasaların odağında olacak. Son açıklanan ABD’deki %6,8’lik enflasyon verisi, navlun fiyatlarındaki hareketlilik, gıda ve enerji fiyatlarındaki artış ile birlikte son 39 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçmişti. A BD’de Aralık ayında tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında kaldı. ABD Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, geçen ay tarım dışı istihdam 199.000 olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 422.000 artacağı yönündeydi.

 

 

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününe küresel piyasalara paralel olarak güne pozitif başlangıç yapmasının ardından, kar realizasyonları ile 1.994 seviyesine kadar geri çekildi. Gün sonuna doğru bankacılık sektörüne gelen alımlar ile endeks günü  pozitif tamamladı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu