Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: 2022 yılına dair fiyatlamalara ilişkin beklentilerle satıcılı seyirle kapandı

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? 2021 yılının son işlem gününde ABD piyasaları, rekor düşük seviyelerini sürdüren haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisine karşın, 2022 yılı fiyatlamalarına dair beklentilerin yansımalarıyla satıcılı seyirle kapandı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri, büyüme beklentilerindeki yukarı yönlü revizyonlar ve enflasyon baskılarındaki artışlar paralelinde 2022 yılında Fed’in sıkılaştırmacı patikada faiz artırımlarını devreye alacağı yönündeki öngörülere ışığında %1,50 seviyesi üzerindeki seyrini sürdürürken, VIX endeksi 17,22 seviyesine ılımlı geriledi. S&P 500 endeksi %0,26 düşüşle 4.766,18 seviyesinden kapanırken, Dow Jones endeksi de %0,16 değer kaybıyla 36.338,30 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %0,61 düşüşle 15.645,00 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda ise S&P 500 ve Dow Jones endeksleri sırasıyla %0,85 ve %1,08 getiriler sağlarken, Nasdaq endeksi %0,05 değer kaybıyla negatif ayrıştı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, Hang Seng endeksi dışında genel olarak pozitif seyir hakim. Özellikle Çin cephesinde makroekonomik büyüme performansını desteklemek için atılan parasal gevşeme adımlarına ek olarak, Fed’in sıkılaşma sürecine ilişkin en zorlu dönemin geride bırakılıyor olması piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Ayrıca, Omicron varyantına ilişkin gelişmelerin küresel büyüme görünümüne endişe yaratacak boyutta negatif etki yaratmayacağı ve yılın son çeyreğinde güçlü büyüme oranları elde edileceğine ilişkin beklentiler iyimser atmosferde rol oynayan bir diğer unsur olarak öne çıkıyor. Hang Seng endeksi ise Çin’li Evergrande Group’un hisselerinin ve yapılandırılmış ürünlerinin gerekçe gösterilmeksizin işleme kapatılması sonrası %0,62 düşüş kaydediyor. Ayrıca söz konusu gelişme sonrası Country Garden hisseleri %2,02, Sunac hisseleri ise %8,32 değer kaybetti. Hang Seng Properties endeksi de %0,57 düşüş kaydediyor. ABD vadeliler cephesinde de alıcılı seyir görülüyor. Bugün yurt dışında ABD’de inşaat giderleri verisine ek olarak Markit imalat PMI verisinin revizyonu takip edilecek. Aralık ayında öncü olarak aylık bazda 0,5 puan düşüşle 57,8 seviyesine gerileyen imalat PMI verisinin 57,7 seviyesine aşağı yönlü revize edilmesi öngörülüyor. Inşaat giderleri Kasım ayı verisinin de aylık bazda %0,6 artış kaydetmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de Markit imalat PMI verisinin revizyonu takibimizde olacak. Öncü olarak aylık bazda 0,4 puan düşüşle 58 seviyesinde gerçekleşen verinin aynı seviyede teyit edilmesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ISM imalat PMI ve JOLTS açık iş pozisyonları verileri takip edilecek. ISM imalat PMI Aralık ayı verisinin aylık bazda 0,9 puan düşüşle 60,2 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Alt endeksler cephesinde ödenen fiyatlar endeksinin aylık bazda 3,1 puan düşüşle 79,3 seviyesine gerilemesi bekleniyor. İstihdam ve yeni siparişler endekslerine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere istihdam alt endeksi Kasım ayında aylık bazda 1,3 puan artışla 53,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Yeni siparişler alt endeksi de 1,7 puan artışla 61,5 seviyesine yükselmişti. JOLTS Kasim ayı verisine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Ekim ayı verisi 431K artışla 11,03 milyon seviyesinde gerçekleşmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu