Gündem

BİST100 endeksin

 

Yurtiçi piyasalardaki belirsizlik ortamı devam ediyor. Ekim ayında 1.400’lü seviyesinden başlayan yükseliş ile birlikte geçtiğimiz Cuma gününün ilk yarısında 2.400 seviyesini gören BİST100 endeksi, dün 1.800 seviyesinin altına kadar geriledi. Faiz artırımı sonrası kur tarafındaki sert yükseliş ile başlayan belirsizlik ile birlikte, Pazartesi günü açıklanan TL’yi özendirme paketi sonrasında kur tarafındaki hızlı düşüş; sanayi sektörü paylarındaki satışları derinleşti. Endeks 4 gün üst üste devre kesti. Cuma gününden beri kayıplar %20’ye yaklaştı. Bankacılık endeksi ise TL’nin değer kazanması ve faizlerdeki düşüş ile fonlama maliyetlerinin azalacağı beklentileri sonrasında endeksteki sert düşüşten çok fazla etkilenmedi. Geçtiğimiz gün Borsa İstanbul tarafından Pazartesi ve Salı günü olduğu gibi seans öncesi  BİST50 endeksinde yer alan paylarda uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanacağı açıklandı. Ancak kural dün de satışların derinleşmesine engel olmadı. BİST100 endeksinde kısa vadede 60 g HO’dan tepki geleceğini düşünüyoruz.

Dolar / TL’de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı ardından açıkladığı TL’yi teşvik paketi olarak belirttiği yeni enstrümanın yankıları ile aşağı yönlü seyrediyor. Dolariszasyonun azalması için yapılan bu adımda yurtiçi piyasalarda belirsizlik havası hakim. Öyle ki yurtiçi kısa vadede kurla birlikte fiyatlar genel seviyesinde olan artışın azalıp azalmayacağına odaklanırken, uzun vadede ise ile yeni enstrümanın Hazine’ye yük olup olmayacağı ve yüksek enflasyonu tetikleyip tetiklemeyeceğine piyasalar odaklanacak.

Petrol fiyatlarında omicron varyantına dair endişelerin azaldığı görülüyor. ABD’deki stoklarda yeni düşüşler yaşandığına dair veriler ve Avrupa’da yaşanan enerji krizi nedeniyle elektrik üretimi için daha fazla petrol kullanılmasının talebi artıracağına dair beklentilerle brent petrol dün yükselişteydi.

 

Kaynak  İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu