Gündem

Piyasa faizi fiyatlıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün tamamlanan PPK toplantısı sonucunda politika faiz oranını 100 baz puan indirilerek %15 olarak belirlenmesine karar verdi. Faiz indirimi piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Bugün yayımlanan karar metnine göre Aralık ayında da faiz indiriminin devam ettiğini görebiliriz.

Ekim ayı toplantısının ardından yayınlanan metinde belirtilen “politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir” ifadesi Kasım ayı toplantısının ardından “Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.” şeklinde değiştirilmiş. Bu durumda faiz indiriminin Aralık ayında da  devam edebileceğini göstermesi bakımından önemli.

Küresel olarak enflasyon oranının yükselmesinden bahsedilen ilk paragrafta, geçtiğimiz ayın aksine gelişmiş ülke merkez bankalarının enflasyon beklentilerinin törpülendiğinden bahsedilmiş. Ekim ayında büyük ölçüde geçici etkilerden dolayı yükseldiği belirtilen küresel enflasyon oranının yeni karar metninde “enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir” şeklinde değiştirildiği görülüyor.

Cari işlemler dengesine yönelik açıklanan beklenti ise güçlü ihracattaki artış eğilimiyle birlikte fiyat istikrarı hedefi için önemli olduğu vurgusu geçtiğimiz toplantı sonrasında olduğu gibi yinelenmiş.

TCMB krediler konusunda ise geçtiğimiz ay yapılan açıklamada belirttiği güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler üzerindeki yavaşlatıcı etkilerini devam ettirdiğine yönelik açıklamasını “Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır.” olarak değiştirmiş olması kredi hacminde son bir ayda yaşanan artışla birlikte olumlu bulunduğu görülüyor. Enflasyonda yaşanan yükselişin ise önümüzdeki yılın ortasına kadar sürebileceği değerlendirmesi ise karar metnine yeni eklenen bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Ekim ayı toplantısında ilk kez vurgulanan iklim ve çevre kaynaklı risklere ilişkin değerlendirmenin ise Kasım ayı toplantısında karar metnine girmediği görülmekte.

Enflasyon ve Dolar Yükselişi Sürer Mi?

TCMB kararı öncesinde 10.5000 seviyesinde bulunan Dolar/Lira kuru açıklama sonrasında zirve tazeledi ve 11.0600 seviyesine kadar yükseldi. İlerleyen süreçte Aralık ayına ilişkin olarak faiz indirimim devam edebileceğine yönelik beklentinin devam etmesi halinde dolar kurunda 11.5000 bölgesine doğru yükselişini sürdürdüğünü görebiliriz. Küresel çapta değer kazanmaya başlayan dolar endeksinin de yükselişe devam etmesi halinde kurlardaki değer artışı hızlanarak devam edebilir.

Haftalık bazda açıklanan kredi hacimlerine bakıldığında Ekim ayı TCMB toplantısının ardından bireysel kredi hacminin %1,87 ticari kredi hacminin %2,29 arttığı görülüyor. Toplam krediler Ekim ayında gerçekleştirilen 200 baz puanlık faiz indiriminin ardından %2,19 oranında yükseliş yaşandı.  İlerleyen süreçte ekonomide talep yönlü bir artış yaşanması; küresel tedarik sıkıntı, gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artış ile döviz kurundaki yükselişinde de neden olduğu artışa bağlı olarak, enflasyon oranının yükseltmeye devam edebilir.

Kaynak ALB Forex
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu