Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… 10 Günlük Yükseliş Serisi Bozuldu… Güne yataya yakın pozitif bir başlangıç yapan BIST100 endeksi günün devamında karışık bir görünüm sergiledi. Bankacılık endeksi sanayi endeksinden pozitif ayrıştı. Bilanço beklentileri sona erdikçe sanayi hisselerinde satışlar görüldü. Endeksi en çok aşağı çeken Ereğli’de demir cevheri fiyatlarının geri çekilmesi talep yönlü endişeleri gündeme getirdi. Sanayi endeksi yaklaşık %1 kadar gerilerken, banka hisseleri yaklaşık %1’e yakın yükseldi. BIST100 endeksi ise %0.21 değer kaybederek 1,533.05 puandan günü tamamladı. Global piyasalar bugün FED toplantısı sonrasında faiz kararını takip edecek. FED’in varlık alım programını azaltmaya Kasım ayında başlayacağını açıklaması bekleniyor. TÜİK ise saat 10.00’da Ekim ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Global piyasalar yeni işlem günü öncesinde karışık bir görünüm sergiliyor. ABD ve Avrupa vadelileri yön bulma konusunda kararsız bir görünüm sergilemekte.

 

 

Şirket Haberleri… TTKOM… Türk Telekom 3Ç21’de 1.39 milyar TL beklentilerin üzerinde 2.05 milyar TL net kar açıkladı. Satışlar beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

 

 

USDTRY… Tüketici Enflasyonu Verisi Takip Edilecek… Eski Hazine ve Maliye Bakanı ve TCMB Başkanı Naci Ağbal Hazine ve Maliye Bakanlığı Müşaviri görevine getirildi. Gün içerisinde 9.46 seviyelerine geri çekilen Dolar TL kuru ilk destek noktasından tepki alımlarıyla karşılaştı. Doların majör para birimlerine karşı güçlenmesine rağmen, gelişen piyasa ülke para birimleri Amerikan doları karşısında pozitif bir görünüm sergiledi. Dolar TL kuru bugünkü tüketici enflasyonu verisi öncesinde yükseliş eğilimini koruyor. Piyasa beklentisi tüketici fiyat endeksindeki aylık değişimin %2.75, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %20.40 olacağı yönünde.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Majör Para Birimlerine Karşı Düşüşte… Dün görece iyi bir performans sergileyen TL cinsinden varlıklar TÜİK’in saat 10.00’da açıklayacağı tüketici enflasyonu verisi öncesinde majör para birimlerine karşı satış baskısı altında. Euro TL kuru 11.15 seviyelerinde alıcı buluyor.

 

 

EURUSD… Piyasalar FED’e Odaklandı… Euro bölgesi imalat PMI tedarik zincirindeki yaşanan problemlerin gölgesinde Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Euro bölgesi imalat PMI endeksi Ekim ayında 58.6’dan 58.3’e geriledi. Global piyasalar bugün FED’in varlık alımı azaltımı konusunda bir açıklama yapıp yapmayacağına odaklanmış durumda. Piyasanın büyük çoğunluğu varlık alımı azaltımı konusunda bir açıklama yapılacağına ve bu tarihin Kasım ayı olacağını tahmin ediyor. FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar bu açıdan önemli olacak. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri %1.55 seviyelerinde bulunurken, global büyüme ve enflasyon endişeleri piyasalarda endişe yaratmayı sürdürüyor.

 

 

XAUUSD… FED Öncesinde Volatilite Yükseldi… FED’in kritik faiz kararı öncesinde global altın fiyatları volatil bir görünüm sergilemeyi sürdürüyor. Ons başına 1,780 $ seviyelerinde işlem gören ons altında FED’in varlık alım azaltımıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılıp yapılmayacağına odaklanıldı. FED’in varlık alımını azaltması altın fiyatlarını aşağı yönlü baskılayabilir. Diğer taraftan ise yükselen enflasyon ve büyüme endişeleri güvenli liman altına destek sağlayabilir.

 

 

GLDGR… 550 TL Seviyesi Üzerine Tutundu… Altının ons fiyatındaki geri çekilmeye rağmen Dolar TL kurundaki sınırlı yükseliş gram altın fiyatlarına destek sağlıyor.

 

 

BRENT… OPEC+ Öncesinde Yön Arayışı Devam Ediyor… Petrolde ABD ve OPEC arasındaki gerilim sürüyor. Biden katıldığı iklim konferansında OPEC+’i yüksek petrol fiyatlarıyla mücadele etmemekle suçladı. Brent petrol vadeli kontratları 83 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… Tüm Zamanların Zirvesinde… Wall Street endekslerinden S&P500 %0.37 değer kazancıyla 4,630 puana ulaştı ve tüm zamanların zirvesinde günü tamamladı. FED’in kritik Kasım ayı faiz kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu