Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Borsa İstanbul Rallisi 9. Gününde… BIST100 endeksi yarım işgününü %0.18 değer kazancıyla 1,522 puandan tamamladı. Geçtiğimiz haftadan bu yana işlem hacimleri olumlu bir trendde ilerlemeye devam ediyor. Banka hisseleri beklentilerden iyi gelen bilançoların desteğiyle endekse olumlu katkı yapmayı sürdürdü. Global piyasalarda bu hafta öncü merkez bankalarının toplantıları takip edilecek. Çarşamba günü FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceğini açıklaması bekleniyor. ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerde olumlu seyir piyasaların duymak isteyeceği türden. ABD’nin S400 konusundaki endişelerini dile getirmesine rağmen ABD ile diyalog kanalının açık olması şimdilik olumlu gözüküyor. Hafta sonu Rekabet Kurumu’nun 5 zincir markete kestiği rekor cezalar sonrasında ilgili hisselerde satış baskısı yaşanabilir. Endeksin 1,515 puan seviyesi üzerinde kalması durumunda orta vadede teknik olarak 1,570 puan seviyeleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,385 seviyelerindeki boşluk destek noktası olarak takip edilecektir.

 

 

Şirket Haberleri… SASA… Şirketin 9 aylık konsolide net karı 1.4 milyar TL oldu. 2020 yılının aynı döneminde 54.4 milyon TL net zarar açıklamıştı.

 

 

USDTRY… Biden ve Erdoğan G20 Liderler Zirvesinde Bir Görüşme Gerçekleştirdi… ABD Başkanı Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Liderler Zirvesinde bir görüşme gerçekleştirdiler. İkili görüşme sonrasında iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Bir süredir belirsizliğini koruyan F-16 meselesi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüğünü ifade etti. Cumhuriyet Bayramı öncesinde gerçekleştirilen TCMB Enflasyon Raporu toplantısı sonrasında alıcılı bir görünüm sergileyen Dolar TL kuru yeni hafta başlangıcında yatay hareket ediyor. Piyasalar bu hafta kritik FED faiz kararını takip edecek. Gelişmekte olan piyasa ülke para birimlerinin dolar karşısında zayıf bir görünüm sergilemesi beklenebilir.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Majör Para Birimlerine Karşı Kayıplarını Telafi Çabasında… G20 Liderler Zirvesinde ABD Başkanı Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştirdiği görüşme sonrasında TL varlıklar üzerindeki belirsizlik baskısı bir miktar hafiflerken yeni hafta başlangıcında TL varlıkların majör para birimleri karşısında pozitif bir seyir izlediği görülüyor. TL varlıklar üzerindeki baskının kalkmasına rağmen Euro TL kuru 11.09 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… FED’in Varlık Alımlarını Azaltmaya Başlayacağı Tarihi Açıklaması Bekleniyor… FED’in Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı ve Powell’ın basın toplantısı öncesinde Euro Dolar paritesi 1.1560 seviyelerinde yataya yakın bir görünüm içerisinde. FED’in tahvil alımlarını azaltılması konusunu netleştirmesi bekleniyor.

 

 

XAUUSD… FED Öncesi Sakin Bir Görünüm Var… Bu hafta gerçekleştirilecek FED toplantısı öncesinde ons altın 1,785 $ seviyelerinde işlem görüyor. FED’in varlık alım azaltımını programına beklentilerden daha erken başlaması ve olası faiz konusundaki açıklamaları altın üzerinde baskı yaratsa da enflasyonda kalıcılık endişeleri altın fiyatlarına destek olmaya devam ediyor.

 

 

GLDGR… 550 TL Seviyelerine Tutundu… Gram altın global altın fiyatları ve Dolar TL kurundaki hareketin etkisinde 550 TL seviyesi üzerine tutundu.

 

 

BRENT… OPEC+ Toplantısı Takip Edilecek… Bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek OPEC+ toplantısı öncesinde üye ülkeler üzerinde üretimi artırma baskısı artıyor. Brent petrol kontratları vadeli piyasalarda 83 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… ABD Endeksleri Tüm Zamanların Zirvesinde… ABD vadeli endeksleri S&P500 endeksinin Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından yeni haftaya yükselişle başladı. Gözler ve kulaklar bu Çarşamba FED’den gelecek varlık alımlarını azaltma konusundaki açıklamalarda olacak.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu