Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Döviz Kurundaki Yükseliş Yurt içi Hisse Senedi Piyasalarını Baskılıyor… Döviz kurundaki yükseliş yurt içi piyasalarda baskı yaratırken, BIST100 endeksi pozitif bir başlangıç yaptığı işlem gününü %0.13 değer kaybıyla 1,411.75 puandan tamamladı. Endekste hisse bazında ayrışmalar yaşanıyor. Global hisse senedi piyasaları haftanın son işlem günü öncesinde pozitif bir görünüm sergiliyor. Asya piyasaları pozitif keza ABD ve Almanya endeks vadelileri de artı bölgede işlem görüyor.

 

 

USDTRY… Dolar TL Kurunda Yeni Rekor Seviyeler… TCMB’den faiz indirimi beklentileri ve global enerji krizi TL varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Dolar TL kuru sabah saatlerinde 9.21 seviyelerinde tüm zamanların en yükseğinde işlem görüyor. Dolar global bazda zayıflarken TL’nin kendi içerisindeki dinamikler kuru yeni rekor seviyelere taşıyor.

 

 

EURTRY… Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Test Ediyor… Euro TL kuru haftanın son işlem günü öncesinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10.71 seviyelerini test ediyor.

 

 

EURUSD… Perakende Satış Verisi İzlenecek… Global risk iştahındaki artışla birlikte güvenli liman dolar global bazda zayıflarken, Euro Dolar paritesi 1.16 seviyesinin üzerine yükseldi. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise %1.5 seviyesi üzerinde. ABD’de bugün perakende satış verisi takip edilecek.

 

 

XAUUSD… Enflasyon Endişeleriyle 1,800 $ Seviyelerini Test Etti… ABD’de tüketici enflasyonunun yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi ve FED üyelerinin enflasyon konusundaki farklı söylemlerinin etkisinde global altın fiyatları 1,800 $ seviyesinin üzerini test etti. Hafta başından bu yana %2 üzerinde değer kazanan altının ons fiyatı son 1 ayın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Bullard enflasyonda yüksek seviyelerin kalıcı olabilir mesajı geldi…

 

 

GLDGR… Global Altın Fiyatları ve Dolar TL Kurundan Destek Buldu… Altının ons fiyatı ve Dolar TL kurundaki yükselişin etkisinde 531 TL seviyesini test eden gram altın yeni işlem gününde alıcılı bir görünüm sergiliyor.

 

 

BRENT… Son 6 Yılın En Uzun Kazanç Serisi… Global enerji krizi ve petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte petrol fiyatları 2015 yılından bu yana en yüksek haftalık yükseliş serisini tamamlamaya hazırlanıyor. Brent petrol vadeli piyasalarda 84 $ seviyesi üzerinde işlem görüyor. Artan doğalgaz ve kömür fiyatları sanayi ve elektrik üretiminde global petrol talebini de artırması, günlük 500 milyon varillik ek bir talep yaratması bekleniyor.

 

 

S&P500… Tapering Takviminin Netleşmesi Sonrasında ABD Hisse Senedi Piyasaları Yönünü Yukarı Çevirdi… FED’in iletişim başarısı ve tapering takviminin belirginleşmesiyle birlikte ABD hisse senedi piyasaları pozitif bir görünüm sergiliyor. S&P500 endeksi dün güçlü alıcıların etkisinde %1.71 değer kazanarak 4,431 puana yükseldi. Diğer taraftan 2021 yılının 3.çeyrek bilançoları takip ediliyor. Wall Street bankaları bilançoları açıklamaya devam ederken, CEO’lar faiz artışı konusunda mesajlar vermeye başladı. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları salgın döneminin en düşük seviyesine geriledi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu