Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD enflasyon verisi sonrasında Asya piyasalarında alış ağırlıklı karışık bir seyir hâkim. Bu sabah Çin’den gelen üretici enflasyonunun Eylül’de verinin başladığı 1996 yılından beri en yüksek seviyeye çıkmasının ardından Çin endekslerinde sınırlı bir satış baskısı görmekteyiz. Bununla birlikte Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı’nın enflasyona ilişkin sakinleştirici açıklaması anakara hisselerinde satışların sınırlı kalmasını sağlamakta. Japonya ve Güney Kore’de ise güçlü alımlar etkili olmaktadır. ABD’de dün açıklanan TÜFE rakamlarının enflasyonunun gücünü koruduğunu işaret etmesi Fed’in varlık alımlarının azaltılmasına yaklaştığı yönündeki beklentiyi güçlendiriyor. Fed yetkililerinden bu hafta gelen açıklamalar da bu beklentiyi desteklemektedir. Ayrıca, dün yayınlanan son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları ABD’li politika yapıcıların sıkılaştırmaya başlamak için Kasım ayını değerlendirdiklerini işaret etmiştir. Emtia tarafında; ham petrol fiyatları 80 USD’nin üzerindeki seyrini korurken ons altın neredeyse bir ayın zirvesini gördü. Bugün veri takviminde ABD’de işsizlik başvuruları ve üretici enflasyonu takip edilecek. ABD bilanço döneminin ilk haftası, bugün gelecek Bank of America, Morgan Stanley ve Citigroup finansalları ile devam ediyor. Yurt içinde ise Eylül ayına ilişkin tarım ÜFE verisi açıklanacak. TCMB’de üç üyenin görevden alınmasının ardından, halihazırda destekleyici olmayan küresel koşullar ile baskılanan TL cinsi varlıklarda baskı artabilir. Borsa İstanbul’da teknik olarak 1.408 desteğinin üzerinde tutunan BIST100 Endeksi’nin bu seviyelerin altına çekilmesi durumunda 1.400 – 1.392 destekleri gündeme gelebilir. Endeksin güne satıcılı başlamasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %0,50’yi aşan yukarı yönlü hareketler kaydedildi. Ftse 100 endeksi sınırlı alıcı olurken Ibex 35 endeksi ise %0,61’lik düşüş ile bölgeden negatif ayrıştı. EUR/USD paritesi de %0,50’den fazla yükseldi ve 1,16’nın hemen altında işlem gördü. Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Ağustos’ta %1,6’lık düşüş ile 2020 Mart ayından bu yana en büyük aylık düşüşü kaydetti. İngiltere, Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,4 ile büyümeye devam etmesine rağmen gayrisafi yurt içi hasıla hâlâ salgın öncesi seviyelere ulaşamadı. ABD tarafında hafta ortasına satıcılı olarak başlayan endeksler ilerleyen saatlerde gelen alışlar ile Nasdaq Bileşik endeksi öncülüğünde pozitif görünüm ortaya koydu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 3,8 baz puan artarak %1,54 seviyesinde işlem gördü. Dolar endeksi (DXY) ise %0,52 oranında düşmesine karşın 94 üzerinde tutunmaya devam etti. Emtia tarafında Brent petrol sınırlı oranda geri çekilirken ons altın %2,0’ye yakın artış ile 1.790 USD’yi aştı. Ons altındaki bu yükselişte açıklanan enflasyon verisi etkili oldu. ABD’de tüketici fiyat endeksi Eylül’de %5,3’lük piyasa beklentisine karşın %5,4 artış kaydetti. Aylık bazda ise enflasyon %0,4 olarak gerçekleşti. Bu veriye ilişkin beklenti %0,3 olarak belirlenmişti. Eylül ayı enflasyonundaki artışta yüksek gıda ve barınma fiyatları önemli rol oynadı. ABD Merkez Bankasının (Fed) 21-22 Eylül’de düzenlenen toplantısına ait tutanaklarda yetkililer, Fed’in kriz döneminde ekonomiye verdikleri desteği Kasım ortasında azaltmaya başlayabilecekleri konusunda hemfikir oldukları sinyalini verdi.

BİST100 endeksi dün günü, kur tarafında yaşanan hareketliliğin de etkisiyle %0,23’lük düşüş yaşayarak kapattı. USD/TRY kuru ABD enflasyon verisi sonrasında 9,10’un üzerini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. EUR/TRY kuru ise pariteden bulduğu destek ile %1,0’den fazla yükselerek yaklaşık 4 ay sonra yeniden 10,5’i aştı. Gram altın da hem kur hem de ons altının etkisi ile %2,3’ten fazla değerlendi ve 523 TL’de işlem gördü. TÜİK’in Eylül ayına ilişkin verileri konut satışlarında yıllık artışın %7,6 olduğunu gösterdi. Böylelikle yıllık bazda 3 aydır devam eden düşüş serisi Eylül’de son buldu. Resmi gazetede geç saatlerde yayınlanan atama kararıyla TCMB’de üç yetkilinin görevden alınması sonrasında USD/TRY kurunda yükseliş devam ederek 9,18’li seviyeler görüldü.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu