Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Borsa İstanbul Haftaya İyi Bir Başlangıç Yaptı… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftaya iyi bir başlangıç yaptı. BIST100 endeksi dün %1.31 değer kazanarak 1,416.30 puana yükseldi. Yeni işlem gününde Asya piyasaları Çin’in finans kuruluşlarına yönelik inceleme hamlesiyle birlikte satıcılı bir görünüm sergiliyor. Global ekonomide yaşanan enerji krizi enflasyon endişelerini canlı tutuyor. Asya ve Pasifik’te üç günlük yükseliş dururken, Almanya ve ABD endeks vadelileri de azalan risk iştahının etkisinde eksi bölgede işlem görüyor. Enflasyon endişeleri, Dolar TL kurunun tüm zamanların zirvesinde işlem görmesi ve ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş hisse senedi piyasalarında baskı yaratması beklenebilir. Türkiye’nin risk primi yükselmeye devam ediyor. 

 

USDTRY… 9 Seviyesinin Üzerine Çıktı… Ağustos ayı Ödemeler Dengesi verisi açıklandı. Turizm gelirleri ve güçlü ihracatın etkisiyle sınırlı bir cari işlemler açığı vermesi beklenen Türkiye ekonomisi 528 milyon dolar fazla verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 23.3 milyar dolara geriledi. TCMB Başkanı Kavcıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir sunum gerçekleştirdi. Kavcıoğlu faiz indiriminin sürpriz olmadığını ve kurdaki yükselişi buna bağlamadıklarını ifade etti. TCMB’nin faiz indirimi sonrasında kademeli bir şekilde yükselen Dolar TL kuru dün 9 seviyesini geçerek tüm zamanların zirvesini gördü. Global büyüme ve enflasyon endişeleri gelişen piyasa ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor.

 

EURTRY… TL Cinsinden Varlıklar Baskı Altında Kaldı… TL varlıklar majör para birimleri karşısında baskı altında kalırken Euro TL kuru sabah saatlerinde 10.41-10.42 bandında işlem görüyor.

 

EURUSD… Dolar Global Bazda Güçlü Bir Görünüm Sergiliyor… Artan enerji maliyetleri enflasyon korkularını beslerken risk iştahını olumsuz etkiliyor. Global risk iştahındaki olumsuz seyir Amerikan Dolarına destek olurken, Almanya ZEW ekonomik hissiyatı verisi öncesinde Euro Dolar paritesi 1.1550 seviyeleri üzerinde kalmayı sürdürüyor.

 

XAUUSD… Sınırlı Bir Yükseliş Var… Dolardaki güçlü görünüme ve ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükselişe rağmen ons altın enflasyon endişelerinden destek buluyor. Altının ons fiyatı 1,760 $ seviyeleri üzerinde işlem görüyor.

 

GLDGR… 510 TL Seviyesinin Üzerine Yöneldi… Dolar TL kurunun tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesi ve altının ons fiyatındaki sınırlı yükselişle birlikte gram altın 510 TL seviyelerine yükseldi.

 

BRENT… Enerji Fiyatları Yükselişini Sürdürdü… Doğalgaz fiyatlarındaki yükseliş, ikamesi olan petrol fiyatlarını da yukarı çekiyor. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 83.50 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

S&P500… Yeni Haftaya Ekside Başladı… ABD’de S&P500 endeksi haftanın ilk işlem gününde %0.69 değer kaybederek 4,361 puana geriledi. Enerji maliyetlerindeki yükseliş global büyüme ve enflasyon endişelerini canlı tutuyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu