Gündem

Global çapta devam eden riskler

Bugün Genel Kurulu Olan Şirket: BASCM, ULUSE
    
Global çapta devam eden risklerin arasında endeks orta vadeli trend desteğinden başlattığı kısa vadeli tepki sürecinde dün ilk hedefimiz olan 1418 seviyesi test etti. Bununla birlikte bir süredir piyasaları meşgul eden enerji fiyatlarının enflasyon ve faiz beklentilerini yükseltmesi,  buna paralel tekrar yükselişe geçen ABD 10 yıllık faizleri, Çin’deki emlak şirketlerine yönelik süren belirsizlikler hali hazırda masada kalmaya devam ederken piyasalar bugüne mevcut riskleri fiyatlama eğilimiyle satıcılı başlıyor.

Bu gündeme ek olarak bu hafta ABD’de 3.çeyrek bilanço dönemi bankalarla başlıyor. Haftanın en kritik verisi ise, mevcut enflasyonist baskılar arsında Çarşamba günü ABD’den gelecek TÜFE verisi olacak.

Bu gündem içerisinde, dün teknik anlamda pozitif kapanışa karşın global çapta artan risk algısı sonrası bugün kar satışların öne çıkabileceğini ve bu aşamada endeksin 1400-1408 bandında yeni bir taban oluşturma çabasının önem kazandığını düşünüyoruz. 

Öne çıkan haberler

Küresel hisse senetleri piyasası artan enerji maliyetlerinin yaşanan enflasyonist ortamın tahmin edilenden daha uzun sürmesine neden olabileceğine dair endişeler ve Çin özel sektöründe yaşanan finansal problemin yayılma olasılığı ile güne satışla başlıyor. Güney Kore politika faizini sabit tuttu, bir sonraki toplantıyı adres gösterdi.

Dün yüzde 0,7 değer kaybeden S&P 500 vadelileri bugün de yüzde 0,4 ekside. Asya borsalarında kayıplar yüzde 1 düzeyinde. Avrupa vadelileri de yüzde 1 yakın kayıpla negatif bir açılışa işaret ediyor. Dolar endeksi ise yeniden 94,50 seviyesine doğru güç kazanıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,60’ın üzerinde. Brent petrol ise 84 doların hemen altında yüksek seyrini koruyor. Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı olan Katar doğal gaz fiyatlarındaki yükselişten memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Yurt dışında yaşanan bu gelişmelerin ardından yurt içine dönüp bakacak olursak TL’deki değer kaybı haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Dolar TL karşısında 9 seviyesinin üzerinde işlem gördü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Yaşanan istisnai durumu yüksek kâr hırsıyla milletimizin mağduriyetine yol açan fırsatçıları yakından takip ediyoruz” ifadesini kullandı ve ayrıca Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde oluşan son olaylar konusunda hassasiyeti dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Ayrıca Hazine altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. 

Başkan Kavcıoğlu ise Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı. Kavcıoğlu yaptığı değerlendirmelerde faiz indiriminin sürpriz olmadığını ve PPK üyelerinin düşüncelerini aktarabileceklerini belirtti.

Dün açıklanan verilerde İşsizlik oranı Ağustos’ta yüzde 12,1 olarak kayda geçti. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 22,7 oldu. Tarım dışı işsizlik aynı dönemde yüzde 14,2 seviyesinde. Cari denge Ağustos ayında 528 milyon dolar ile Ekim 2020’den bu yana ilk kez fazla verdi. Ağustos’ta 12 aylık cari işlemler açığı ise 23 milyar dolara gerilemiş oldu. 

Yurt içinde Ağustos ayı sanayi üretim verisi takip edilecek. IMF’nin Küresel Ekonomik Görünüm raporu yayımlanacak. Fed üyelerinden Evans, Clarida ve Bostic konuşacak.
 

XU100 Teknik görünüm

1400 seviyesinin aşılmasıyla ivme kazanan tepki süreci alternatif piyasaların desteğini alabilmiş değil

Orta vadeli trend desteğinde sağlanan tutunmanın ardından öne çıkan toparlanma çabaları dün 1400 psikolojik direncinin geçilmesiyle ivme kazanırken kısa vadeli ilk beklentimiz olan 1418 seviyesi denendi. Ancak bu toparlanma çabası henüz yurtdışı ve Dolar/TL cephesinden destek bulabilmiş değil ve bu da henüz temkinli duruşun korunması gerektiğine işaret ediyor. Trend takip eden modelimiz de 3 gün önce SAT konumundan TUT konumuna geçmiş durumda ancak henüz bir AL sinyali oluşmadı.

Bu bağlamda, dün teknik anlamda pozitif kapanışa karşın global çapta artan risk algısı sonrası bugün kar satışların öne çıkabileceğini ve bu aşamada endeksin 1400-1408 bandında yeni bir taban oluşturma çabasının önem kazandığını düşünüyoruz.  2cil trendin 1400-1408 aralığının güçlenmesiyle birlikte tekrar 1418 ve 1450 seviyeleri denenmek üzere devam edeceği yönünde.

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu