Gündem

Piyasaların yönü

BIST100…Enerji Fiyatlarındaki Yükseliş, Enflasyon Endişeleri ve Global Gelişmeler Takip Ediliyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftayı 1,398 puandan tamamladı. Hafta içerisinde 1,370 puana kadar geri çekilen endeks buradan gelen tepki alımlarının etkisiyle yeniden 1,400 puan seviyesine yönelirken, ABD borsalarındaki alımların hız kesmesi yurt içinde kararsız bir görünüme neden oluyor. Bu hafta BIST100 endeksinin 1,375 puan seviyesi üzerinde tutunması durumunda önce 1,405 sonrasında ise 50 günlük ortalamasının geçtiği 1,470 puan seviyelerine doğru bir hareket görebiliriz. Risk iştahında aşağı yönlü dönüşün olması durumunda 1,350 puan seviyelerine bir geri çekilme görebiliriz. Yeni hafta Yurt içinde bugün cari işlemler ve işsizlik verileri yakından takip edilecek.

 

 

USDTRY… Dolar TL Kuru Rekor Seviyeye Yükseldi… Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi öncesinde Dolar global bazda güçlü kalmaya devam ederken, gelişen piyasa ülke para birimleri genel itibarıyla aşağı yönlü baskı altında kaldı. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun görev süresine ilişkin spekülasyonlar Dolar TL kurunda baskı yarattı. Uluslararası bir ajansın yaptığı haber yalanlandı. Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısındaki kaybı bir ara %1’in üzerine çıkarken tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8.97 test edildi. Yeni hafta başlangıcında TL Dolar karşısındaki kayıplarını geri alma çabasında olsa da gelişen piyasa ülke para birimleri üzerindeki baskının devam etmesi beklenebilir.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Baskı Altında… TL varlıklar yeni hafta başlangıcında kayıplarının bir kısmını geri alma çabası içerisine girdi. Euro TL kuru 10.35 seviyelerinde işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş, global büyüme endişelerinin gelişen piyasa ülke para birimleri üzerinde baskı yaratmaya devam etmesi beklenebilir.

 

 

EURUSD… Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklentileri Karşılamadı… ABD’de Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi 500 bin kişilik piyasa beklentisinin altında 194 bin kişi artış gösterdi. Ülkede işsizlik oranı Eylül ayında %4.8 olarak kaydedildi. Ortalama saatlik kazançları ise aylık bazda %0.6 yıllık bazda ise %4.6 artış gösterdi. İşgücü istatistikleri sonrasında dolar güç kaybederken, Euro Dolar paritesi 1.1586 seviyelerine yöneldi.

 

 

XAUUSD… Tarım Dışı İstihdam Verisi Sonrasında Sınırlı Bir Yükseliş Kaydetti… Beklentilerden kötü gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında FED’in varlık alım azaltımına daha geç başlayabileceği beklentilerinin etkisiyle ons altın %1’in üzerinde yükselerek 1,775 $’a yükseldi. ABD 10 yıl vadeli tahvil getirilerindeki yükseliş sonrası kazançlarının bir kısmını geri veren ons altın 1,755 $ seviyelerine geriledi.

 

 

GLDGR… 500 TL Seviyesi Üzerine Tutundu… Altının ons fiyatı ve Dolar TL kurundaki yükselişin etkisinde 505 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Enerji Fiyatlarındaki Yükseliş Devam Ediyor… Petrol fiyatlarındaki yükseliş kaldığı yerden devam ediyor. Brent petrol vadeli piyasalarda varil başına 83 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… Stagflasyon Endişeleri ABD Borsaları Üzerinde Baskı Yaratıyor… Borç tavanı konusundaki gelişmeler ve tahvil getirilerindeki yükselişin etkisinde dalgalı bir görünüm sergileyen S&P500 endeksi haftayı 4,391 puandan tamamladı. Borç tavanı konusundaki olumlu gelişmelere karşın ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizleri yükselmeye devam ediyor, enflasyondaki geçicilik söylemi de belirsizliğini koruyor. Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında kalsa da ücretlerdeki artış enflasyon beklentilerini canlı tutuyor. Mevcut konjonktürde S&P500 endeksinde aşağı yönlü baskının sürmesi beklenebilir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu