Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Yurt Dışı Taraftaki Satış Baskısına Direnemedi… BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %0.51 değer kaybıyla 1,394 puandan tamamladı. Endekste kayıplar ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte son 1 saat içerisinde geldi. Sektörler bazında demir çelik hisselerindeki kayıplar, son iki haftanın gözdesi havayolları şirketlerinde ve bankalarda satışlara neden oldu. Yurt içi piyasalar yurt dışı taraftan olumlu ayrışsa da enerji fiyatlarındaki yükselişlerin ve enflasyon endişelerinin piyasalarda türbülans yaratması beklenebilir. Asya Pasifik bölgesi yeni işlem gününde ABD endekslerindeki kayıpları takip ederken, yeni başbakanın belli olduğu Japonya’da %3’e yakın kayıp var. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon endişeleri hisse senedi piyasalarını baskı altında bırakıyor.

USDTRY… Manşet Enflasyon Beklentilere Paralel Geldi… Eylül ayında tüketici enflasyonu beklentilere paralel bir şekilde yıllık %19.58’e yükselirken, çekirdek enflasyon %16.98’e yükseldi. ÜFE ve TÜFE arasındaki makas 24.38 puan oldu. Enflasyon sepetindeki mal ve hizmetlerin %77’si zamlanırken, tüketici enflasyonundaki yayılım devam etti. Dolar TL kuru kritik tüketici enflasyonu verisi sonrasında fazla değişmedi ve gün içerisinde 8.84-8.88 bandında işlem gördü.

EURTRY… 10.30 Seviyesinin Altında… TL varlıklar Ekim ayı başlangıcında da majör para birimleri karşısında zayıf bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru 10.28 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD… PMI Verileri Takip Edilecek… Euro Bölgesi’nde yatırımcı güveni son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD’de dayanıklı mal siparişleri Ağustos ayında %1.8 ile beklentilere paralel bir arttı. Euro Dolar paritesi dolardaki toparlanmanın ortasında 1.16 seviyesinin altına doğru baskılandı. ABD Çin gerilimi, artan enflasyon endişeleri ve borç tavanıyla ilgili korkular arasında ABD hazine tahvil getirileri takip ediliyor. Euro Bölgesi ve ABD PMI verileri günün öne çıkan gündem konuları arasında yer alıyor.

XAUUSD… Tapering ve Stagflasyon Endişesinin Ortasında Kaldı… ABD’de beklentilerden kötü gelen istihdam verisi sonrasında stagflasyon endişesi altını yukarı taşırken, FED’in enflasyondaki yükselişe rağmen varlık alımı azaltımına başlayabileceği endişesi fiyatları baskıladı. Dolardaki güçlenmeye rağmen ABD ve Çin arasında Tayvan üzerinde oluşan gerilim altının ons fiyatını 1,770 $ seviyesine taşıdı. Diğer taraftan ABD ve Çin arasındaki ticaret masası yeniden kuruluyor. ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Çin Başbakan yardımcısı Liu He ile bir görüşme gerçekleştirecek. ABD’nin 2020 yılının Ocak ayında imzalanan 1.faz anlaşmanın şartlarına uyulması konusunda Çin’e baskı kurması bekleniyor.

GLDGR… 500 TL Seviyelerinde Kalıcı Olma Çabasında… Yeni işlem gününde ons altının dünkü kazançlarının bir kısmını geri vermesi ve Dolar TL kurundaki sınırlı yükselişin ekseninde fiyatlanan gram altın 500 TL seviyelerine geriledi.

BRENT… Günlük 400 Bin Varillik Plana Sadık Kaldı… OPEC+ bakanlık izleme komitesi mevcut petrol üretimi politikasına bağlı kalınmasını tavsiye etti. OPEC+ haberinin ardından Brent petrol vadelileri son 3 yılın zirve seviyelerine yöneldi. Brent petrol vadeli piyasalarda 82 $’a kadar tırmandıktan sonra 81.30 $ seviyelerine geri çekildi.

S&P500… Teknoloji Hisseleri Öncülüğünde Geriledi… Emtia fiyatlarındaki yükselişin yarattığı enflasyon endişesiyle birlikte ABD Hazine tahvili getirileri yükselirken, ABD hisse senedi piyasaları teknoloji hisselerinin öncülüğünde geriledi. S&P500 endeksi haftanın ilk işlem gününde %1.30 değer kaybederek 4,300 puana geriledi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu