Gündem

BİST100 endeksi

Çin’de piyasalar Cuma gününe kadar ‘altın hafta’ nedeniyle kapalı kalacakken, piyasalarda Evergrande krizi yaşanıyor. Çin’li emlak devi China Evergrande Group yeniden yapılandırmaya hazırlanırken, Evergrande hisseleri Hong Kong’ta işleme kapatıldı. Borç ve likidite sıkıntısı yaşayan şirketin geçen haftaki kupon ödemelerini gerçekleştiremediği belirtiliyor. ABD tarafında ise Biden’ın yeni bütçe paketi tartışılmaya devam edilirken, yüksek enflasyon nedenli endişeler de sürüyor. Ayrıca yarın ADP, Cuma günü ise Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek.

BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününe yatay seviyeden başlangıç yaptı. Açılışla birlikte piyasalar enflasyon verisine odaklanırken, beklentilere paralel gelen veri sonrasında kur ve BİST100 tarafında çok fazla volatilite gerçekleşmedi. Endeksteki alımlar gün içinde de devam etti. Ancak ABD’ye gelen sert satışlar endeksi negatife yöneltti. Endeks günü %0,51 düşüşle 1.394 seviyesinden tamamladı.

Eylül ayına ilişkin TÜFE verisi TÜİK tarafından açıklandı. Eylül ayında TÜFE %1,18 olan beklentilerin üstünde %1,25 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Ağustos ayındaki %19,25’lik seviyesinden Eylül ayında %19,58’e yükseldi. ÜFE ise aylık bazda %1,55 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %45,52 seviyesinden Eylül ayında %43,96’ya gerilemiş oldu. TÜFE tarafında eğitim %5,15, ev eşyası %3,33, lokanta ve oteller %2,22 ile en çok artış gösteren sektör grupları olurken, düşüş gösteren sektör grubu %-0,16 ile giyim ve ayakkabı oldu.

OPEC+ Toplantısı dün gerçekleşti. OPEC, petrol üretimini Kasım’da önceki plana sadık kalarak 400.000 varil artırma kararı aldı. Brent petrol 80 doların üstüne çıktı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu