Gündem

Piyasa gelişmeleri

Haftanın son işlem gününde Hong Kong ve Çin piyasaları kapalı, Japonya ve Güney Kore’de ise %2’ye varan kayıplar görülmekte. Dün günü %1 üzeri kayıpla tamamlayan ABD endekslerinin vadeli tarafında bugün de görünüm negatif. Bugün içeride Eylül ayı İmalat PMI rakamı açıklanacak, ayrıca yine Eylül ayına ilişkin Dış Ticaret rakamları paylaşılacak. BIST dün günü %1.04 yükselişle 1406 seviyesinde tamamladı, bugün ise endeksin güne küresel piyasalara paralel şekilde satış tarafında başlamasını bekliyoruz, 1385-1390 bölgesi ara destek konumunda izlenebilir. Diğer yandan TCMB verilerine göre geçtiğimiz hafta yabancı yatırımcılar $36mn tutarında hisse senedi alırken, $415mn tutarında Dibs satışı gerçekleştirdiler

İZLENECEKLER —Eylül’21 İmalat Sanayi PMI

ŞİRKET HABERLERİ

—Bloomberg’te yer alan habere göre Türkiye Varlık Fonu, bankalara ait %55 TTKOM hissesini alarak çoğunluk hissesine sahip olmayı değerlendiriyor. AKBNK, GARAN ve ISCTR ise bahsi geçen hisse devrine ilişkin an itibarı ile herhangi bir işlemin söz konusu olmadığını açıkladı.

—ARCLK hisse geri alım programı kapsamında dün TL32.56 fiyat ortalaması ile toplam 915bin adet pay alımı yapıldığını açıkladı.

—TTKOM 2020 yılı kar payı ödemesinin üçüncü taksiti olarak bugün hisse başı brüt TL0.17 nakit kar payı ödemesi gerçekleştirecek.

—PINSU’nun ödenmiş sermayesini %111 oranında bedelli olarak artırma talebi kurul tarafından onaylandı.

MAKRO

—Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre Türk Lirası mevduatları teşvik etmek için getirilen ve 30 Eylül tarihi itibariyle son bulması öngörülen stopaj indirimi 31 Aralık tarihine uzatıldı.

—Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekim-Aralık dönemine ilişkin iç borç stratejisini açıkladı. Borçlanma stratejisinde Ekim ayında toplam TL46.2mr’lık iç borç servisine karşılık toplam TL40mr’lık iç borçlanma yapılması programlandı. Bir önceki stratejide bu rakam TL47.4mr olarak belirlenmişti

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu