Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tahvil faizlerindeki volatilite nedeniyle kazançlarını büyük ölçüde geri vererek karışık seyirle kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, tahvil faizlerindeki volatilite nedeniyle teknoloji sektörü hisselerindeki rallinin güç kaybetmesi sonucunda, kazançlarını büyük ölçüde geri vererek karışık seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün %1,5583 seviyesini test ettikten sonra %1,51’li seviyelerden kapanırken, dolar endeksi de 94,43 ile Kasım 2020’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. VIX endeksi de 22 seviyesi üzerindeki seyrini korudu. Öte yandan, stagflasyon endişelerinin beraberinde, borç tavanına ilişkin gelişmeler de piyasalardaki görünümde etkili oldu. Dün Temsilciler Meclisi, Hazine Bakanı Yellen’in önceki gün Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’ye Kongre’nin borç tavanını yükseltmek veya askıya almak için 18 Ekim’e kadar vakti olduğunu söylemesinin ardından, ABD borç tavanını askıya alacak bir yasa tasarısını onayladı. Ancak Senato’daki Cumhuriyetçiler bu tasarıyı kabul etmeyeceklerini belirttiler. Tahvil faizlerinde artan dalgalanmalar nedeniyle gün içinde %1 artış kaydeden Nasdaq endeksi %0,24 düşüşle 14.512,40 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,16 artışla 4.359,46 seviyesinden tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,26 değer kazancıyla 34.299,99 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise genel olarak alıcılı seyir hakim. Özellikle Çin cephesinde imalat PMI verisinin Eylül ayında aylık bazda 0,5 puan düşüşle 49,6 seviyesine gerilemesine karşın, düzenleyici otoritelerin Evergrande’nin borçlanma krizinin yayılımını engellemek adına konut piyasasını stabilize etmek konusundaki kararlı duruşları piyasalardaki görünümü destekliyor. ABD vadelilerde de alıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Chicago PMI verilerine ek olarak, büyüme, kişisel tüketim ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları verilerinin revizyonu izlenecek. 25 Eylül haftasında haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 330K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Chicago PMI Eylül ayı verisinin de aylık bazda 1,8 puan düşüşle 65 seviyesine gerileyeceği öngörülüyor. Öte yandan, ikinci çeyrek yıllıklandırılmış büyüme verisinin %6,6 seviyesinde teyit edilmesi bekleniyor. Kişisel tüketim ve çekirdek kişisel tüketim harcamalarının da yıllık bazda artışlarının sırasıyla %11,9 ve %6,1 seviyesinde sabit tutulacağı tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de işsizlik verisi takip edilecek. Ağustos ayı verisinin yıllık bazda %7,5 artış kaydetmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de kişisel gelirler, kişisel harcamalar, çekirdek kişisel tüketim harcamaları deflatörü, inşaat giderleri ve ISM imalat PMI verilerine ek olarak, Markit imalat PMI ve Michigan tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Kişisel gelirler ve kişisel giderler Ağustos ayı verisinin aylık bazda sırasıyla %0,2 ve %0,7 artışlar gösterdiği öngörülüyor. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları deflatörü verisinin de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,2 ve %3,5 yükseldiği tahmin ediliyor. ISM imalat PMI Eylül ayı verisinin aylık bazda 0,4 puan düşüşle 59,5 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Ödenen fiyatlar verisinin de 0,9 puan düşşle 78,5 seviyesine gerilemesi öngörülüyor. Yeni siparişleri verisinin de 3,7 puan düşüşle 66 seviyesine gerilmesi tahmin edilirken, istihdam verisine ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere istihdam alt endeksi Ağustos ayında aylık bazda 3,9 puan düşüşle 49 seviyesine gerilemişti. İnşaat giderleri verisinin de Ağustos ayında aylık bazda %0,3 artış göstermesi bekleniyor. Öte yandan, aylık bazda 0,6 puan düşüşle 60,5 seviyesine gerileyen Markit imalat PMI Eylül ayı öncü verisinin bu seviyede teyit edilmesi bekleniyor. Ayrıca, öncü olarak Eylül ayında aylık bazda 0,7 puan artışla 71 seviyesine yükselen Michigan tüketici güveni verisinin de aynı seviyede teyit edilmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de TÜFE verisine ek olarak Markit imalat PMI verisinin revizyonu izlenecek. Eylül ayı TÜFE verisinin manşet ve çekirdek bazda sırasıyla %3,3 ve %1,9 artış kaydetmesi bekleniyor. Öncü olarak aylık bazda 2,7 puan düşüşle 58,7’ye gerileyen imalat PMI verisinin bu seviyede teyit edilmesi öngörülüyor. Asya cephesinde de Japonya’da Tankan endeksleri ve görünümleri ve taşıt satışları verilerine ek olarak imalat PMI verisinin revizyonu izlenecek. 3Ç21 Tankan büyük işletmeler imalat ve hizmet endekslerinin çeyreksel bazda 1 puan düşüşle sırasıyla 13 ve 0 seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Tankan büyük işletmler imalat sektörü görünümünün aylık bazda 1 puan artışla 14 seviyesine, hizmet görünümü verisinin de 2 puan artışla 5 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Taşıt satışları Eylül ayı verisine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere veri Ağustos ayında yıllık bazda %4,4 artış kaydetmişti. Ayrıca Eylül ayı öncü imalat PMI verisi de aylık bazda 1,5 puan düşüşle 51,2 seviyesine gerilemişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu