Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tahvil faizlerindeki yükselişin endeksleri baskılaması nedeniyle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, tahvil faizlerindeki yükselişin genel olarak endeksleri baskılaması nedeniyle satıcılı seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin dün %1,57 seviyesine yaklaşması, teknoloji sektörü hisselerinde %3’ü aşan kayıplar başta olmak üzere genel olarak tüm sektör hisselerinde satışlara neden oldu. Bu çerçevede VIX endeksi de 23 seviyesini aştı. Ayrıca, beklentinin altında gerçekleşen Conference Board tüketici güveni verisi de risk algısını baskılayan bir diğer unsur olarak öne çıktı. Veri düşüşünü üçüncü aya taşıyarak Eylül ayında 5,9 puan düşüşle 109,30 seviyesine geriledi. Verideki görünümde varyant ve enflasyon endişeleri etkili oldu. Konut fiyatları verisi de Temmuz ayında %19,7 artışla tekrar son 30 yılı aşkın sürenin zirvesinde gerçekleşti. Öte yandan, borç tavanı konusunda devam eden tartışmalara ek olarak tedarik zinciri ve enflasyon endişeleri de piyasalardaki negatif görünümde etkili olan diğer unsurlar olarak öne çıkıyor. Fed Başkanı Powell, Hazine Bakanı Yellen ile Senato’da yaptığı konuşmada, önümüzdeki aylarda enflasyon baskısının yüksek kalmasını beklediğini söyledi. Hazine Bakanı Yellen ise, federal borç sınırını askıya almak veya artırmak için yasal önlem alınmadığı ve yasa yapıcılara ABD yükümlülüklerini temerrüde düşmemeleri için baskı yapmadığı takdirde Hazine’nin bütçesinin 18 Ekim tükeneceği konusunda uyardı. Nasdaq endeksi %2,83 düşüşle 14.546,70 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %2,04 değer kaybıyla 4.352,63 seviyesinden tamamladı. Dow Jones endeksi de %1,63 düşüşle 34.299,99 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise, ABD tahvil faizlerindeki yükselişin dolar endeksinin son 11 ayın zirvesi olan 93,8 seviyesine ulaşmasında etkili olması küresel piyasalarda riskli varlıklara olan talebi baskılıyor. Güçlü dolar teması altında Japon yeninin son beş günde %2 değer kaybetmesiyle USDJPY paritesi 111.57 ile Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyesine yükselirken, EURUSD paritesi de 1,1684 ile son 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Emtialar cephesinde de Brent petrol fiyatlarının 78 seviyesinin altına geri çekildiğini takip ediyoruz. Bu arada bölge özelindeki teknoloji sektörü hisselerindeki düşüşler de piyasalardaki negatif görünümde etkili oluyor. ABD vadelilerde ise dün yaşanan düşüşler sonrası alıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de haftalık mortgage başvuruları ve bekleyen konut satışları verileri izlenecek. Bekleyen konut satışları verisinin Ağustos ayında aylık bazda %1 artış kaydedeceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi’nde de tüketici güveni verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Eylü ayı verisi aylık bazda 1,3 puan artışla -4 seviyesine yükselmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Chicago PMI verilerine ek olarak, büyüme, kişisel tüketim ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları verilerinin revizyonu izlenecek. 25 Eylül haftasında haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 330K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Chicago PMI Eylül ayı verisinin de aylık bazda 1,8 puan düşüşle 65 seviyesine gerileyeceği öngörülüyor. Öte yandan, ikinci çeyrek yıllıklandırılmış büyüme verisinin %6,6 seviyesinde teyit edilmesi bekleniyor. Kişisel tüketim ve çekirdek kişisel tüketim harcamalarının da yıllık bazda artışlarının sırasıyla %11,9 ve %6,1 seviyesinde sabit tutulacağı tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de işsizlik verisi takip edilecek. Ağustos ayı verisinin yıllık bazda %7,5 artış kaydetmesi öngörülüyor. Asya cephesinde Japonya’da sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri izlenecek. Sanayi üretimi Ağustos ayı öncü verisinin yıllık bazda %12,1 artış kaydetmesi öngörülüyor. Perakende satışlar verisinin de %1 düşüş kaydetmesi bekleniyor. Çin’de de resmi hizmet ve imalat PMI verilerine ek olarak Caixin imalat PMI verisi izlenecek. Resmi hizmet PMI Eylül ayı verisinin aylık bazda 2,3 puan artışla 49,8 seviyesine yükseleceği öngörülüyor. İmalat PMI verisinin de 0,1 puanlık ılımlı düşüşle 50 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Caixin imalat PMI verisinin de 0,3 puan artışla 49,5 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

 

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu