Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tahvil faizlerindeki yükselişin teknoloji sektörü hisselerinde realizasyonları tetiklemesi ile satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Fed’in sıkılaştırmacı patikaya geçişi ve makroekonomik toparlanma iyimserliğinin ABD 10 yıllık tahvil faizleri üzerindeki yansımaları nedeniyle genel olarak satıcılı seyir izledi. Makro veriler cephesinde, beklentileri aşan dayanıklı mal siparişleri verisinin ekonomik toparlanma iyimserliğini güçlendirdiğini takip ettik. Eylül ayında yüksek hammadde maliyetleri ve istihdam sıkıntılarına rağmen önceki aya kıyasla %1,8 ile beklentinin üzerinde artış kaydetti. Çekirdek sermaye siparişleri olarak bilinen savunma dışı havacılık hariç sermaye malı siparişleri %0,5 arttı. Önceki ayın verisi de %0,3 artışa revize edildi. Ulaşım hariç siparişler ise %0,2 artarak tahminlerin altında kaldı. Dayanıklı mal siparişleri 16 ayın 15’inde yükseldi. Tüketici harcamalarındaki güçlü seyir, dayanıklı mal siparişi talebinin artışında etkili oldu. ABD 10 yillik tahvil faizlerinin %1,5 seviyesini aşarak Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşması teknoloji sektörü hisselerinde baskılanmaya neden oldu. VIX endeksi ise 19 seviyesine yaklaştı. Nasdaq endeksi %0,52 düşüşle 14.970,00 seviyesinden kapanırken, Dow Jones endeksi %0,21 artışla 34.869,37 seviyesinden tamamladı. S&P 500 endeksi de %0,28 değer kaybıyla 4.443,11 seviyesinden kapandı. Sektörler cephesinde, tahvil faizlerindeki yükselişin teknoloji sektörü hisselerindeki negative etkisine karşın, makroekonomik büyüme temasıyla yakından ilintili olan enerji ve bankacılık sektörü hisselerinde alımlar gözlendi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah küresel piyasalarda pozitif ağırlıklı. Küresel ekonomik büyümeye yönelik güçlü görünüm ve Brent petrol fiyatlarının 80 dolar/varil seviyesi üzerindeki seyri risk iştahını olumlu etkiliyor. Özellikle, PBOC’nin emlak piyasasıyla ilgili açıklamalarında sağlıklı bir emlak piyasasının tesis edileceği yönündeki söylemleri de piyasalardaki yimserlikte etkili olan unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. ABD vadelilerde de yatay pozitif seyir görülüyor. Bugün ABD’de Conference Board tüketici güveni ve Richmond Fed imalat endeksi verileri izlenecek. Conference Board Tüketici Güveni Eylül ayı verisinin aylık bazda 1,2 puan artışla 115 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Richmond Fed imalat endeksi Eylül ayı verisinin de aylık bazda 1 puan artışla 10 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları ve bekleyen konut satışları verileri izlenecek. Bekleyen konut satışları verisinin Ağustos ayında aylık bazda %1 artış kaydedeceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi’nde de tüketici güveni verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Eylü ayı verisi aylık bazda 1,3 puan artışla -4 seviyesine yükselmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu