Gündem

Evergrande ve balık hafızası

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
15:00 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması    
15:30 USD Mal Ticaret Dengesi (Ağu)   -86,82B
16:00 USD FOMC Üyesi Evans’ın Konuşması    
17:00 USD Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Eyl) 114.5 113.8
22:00 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması    
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları   -6,108M

 

“PİYASANIN ROTASI”

Evergrande ve Balık Hafızası…

Piyasalara ilişkin bilmeniz gerekenler

Fed’in varlık alımlarını ne zaman azaltacağı ana gündem olurken, Fed Başkanı Powell enflasyon baskısına dikkat çekmiştir. Powell’ın  “Normalleşme devam ederken, dar boğazlar, istihdam zorlukları ve diğer kısıtlamalar beklenenden daha büyük ve kalıcı olabilir, enflasyon için yukarı yönlü riskler oluşturabilir.” söylemi enflasyonun geçici olduğu varsayımıyla çelişmektedir. Açıklamasında büyümenin toparlanmayacağı fakat delta varyantının bunu engellediğini belirtirken, Fed olarak toparlanmanın tamamlanması için gereken süre boyunca ekonomiyi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız demiştir.

Hazine Bakanı Yellen açıklamalarda bulundu;

 • Yine de ekonomimizin orta vadeli gidişatı konusunda iyimserim ve gelecek yıl tam istihdama döneceğimizi umuyorum.
 • Kongrenin borç limitini hızla ele alması zorunludur. Aksi takdirde Amerika tarihte ilk kez temerrüde düşecektir. ABD’nin kredisi zedelenecek, ülkemiz büyük olasılıkla bir mali kriz ve ekonomik durgunlukla karşı karşıya kalacaktır.

Piyasa bu noktada varlık alımlarının azaltılması için resmi adım beklerken, ABD tahvil dinamiklerinde yukarı yön hareketiyle tepki vermektedir. ABD tahvillerinde yukarı yönlü hareket gümbür gümbür gelirken, risk algısı olarak izlediğimiz 10 yıllık %1,5044 seviyesinde bulunmaktadır. %1,50 – %1,55 bölgesini takip ederken, referansımız 100 günlük ortalama 1,4032 üzerinde kalıcı olup olmayacağıdır. Tahvil yükselişi SP500 endeksinden yukarı yönlü hareketi sınırlandırırken, getiri arayışında olan yatırımcıların SP500 brüt temettü verimiyle kıyaslandığında tahvil daha öne çıkmaktadır. $ endeksinde piyasanın odak noktası 50 günlük ortalama (92.75) olarak yer alırken, Fed gündemi belirleyici olacaktır.

Risk algısında Evergrande default eder etmez tartışmaları çok kısa sürede gündemde gerilirken, piyasa balık hafızası moduna geçmektedir. Şirket halen tahvil ödemesini yapıp yapmadığı belirsiz iken, haber akında negatif unsurlar azalmış veya dikkate alınmamaktadır.

SP500 endeksi 50 günlük sihirli ortalamasına (4442) yakın hareket ederken, yeni normal olarak üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz.

Fed’in 2 üyesi Kaplan ve Rosengren, yatırım kararları olayıyla emekliliklerini istemiştir.

Çin başta olmak üzere küresel çapta devam eden enerji krizi, arz yönlü şoklar yaratırken, fabrikaları kapanma noktasına getirmiştir. Çin tarafında bu durum çip üretiminin olumsuz etkilerken, pandemi kaynaklı mevcut çip krizine ilave negatif şok vermektedir. Enerji krizi doğal gaz fiyatını rekor seviyelere taşımaya devam etmektedir.

Asya piyasalarında ABD tahvillerinde yükseliş, enflasyon korkusu ve yükselen petrol fiyatlarının enerji kriizyle birleşmesi negatif etki yaratmaktadır.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu açıklamalarda bulundu;

 • Dolarda yükselişin sürmesi için neden yok; rezervlere 1 yılda 50 milyar dolara yakın gelecek
 • Kavcıoğlu, eylül ayında dolarda yaşanan yükselişin yarısından fazlasının Amerikan Merkez Bankası kararları ve Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla ilişkili olduğunu düşünüyor.
 • Karar sonrasında Türkiye’den bir miktar yabancı sermaye çıkışı yaşandığını, bu tutarın 2 milyar dolar civarında olabileceğini kaydediyor.
 • Bununla birlikte dolarda hızlı bir yükseliş için zemin olmadığı düşüncesinde. Buna iki gerekçe gösteriyor: Cari açıktaki azalma ve TL mevduatlardaki artış
 • Amerikan Merkez Bankası’nın bu yıl azaltıma başlamayacağı inancında. Hatta yakın vadede bir azaltım olmayacağını düşünüyor.
 • Merkez Bankası’nın para politikasının enflasyonu tek başına indirmeye yeterli olmadığını, özellikle gıda fiyatlarına para politikasının etki etmesinin çok zor olduğunu belirtiyor. Enflasyonla mücadeleyi sürdüreceklerini ama özellikle gıda fiyatları için sadece Merkez Bankası’nın değil tüm kesimlerin sorumluluk üstlenmesi gerektiğini söylüyor.
 • Faizin önemli olduğunu ama reel sektörün sorunlarını da anlamak gerektiğini kaydediyor. Ekonominin bir bütün olduğunu, reel sektörün yüksek faizden çok dertli olduğunu ekliyor. Müteahhitlerin yüksek faize yönelik tepkisini hatırlatıyor ve pek çok sektörün aynı rahatsızlığı yaşadığını aktarıyor.
 • Türkiye’nin risk priminin bu kadar yüksek olmasına çok anlam veremediğini ifade ediyor. Bazı gelişmekte olan ülkelerde gündelik hayattaki riskin Türkiye’den çok daha fazla olduğunu, zenginlerin saldırılardan korunmak için çok yüksek duvarlar arkasındaki evlerde yaşamak zorunda kaldığını anlatıyor. Buna karşılık bu ülkelerde risk primi 170 iken Türkiye’nin 400’ün üzerinde olmasının mantıklı / haklı olmadığını savunuyor.
 • Kavcıoğlu, benim de yazılarımda sık sık kullandığım Swap hariç net rezerv tanımının kullanılmasına karşı. Esas olanın brüt rezerv olduğunu, nitekim Uluslararası Para Fonu’nun da (IMF) bunu kullandığını söylüyor. Bununla birlikte “Velev ki Swap hariç rezervler kullanılacaksa onun için de planımız var”
 • Rezervlerde ihracatçı reeskont kredileri ve altın alımı dolayısıyla artış sürüyor. Kavcıoğlu brüt rezervlerin yıl sonuna dek 135 milyar doları geçebileceğini belirtiyor.
 • Buna yönelik olarak aldığı bazı önlemler, attığı bazı adımlar var. Bunlardan biri, Eximbank’ın reeskont kredilerinin tutarını 20 milyardan 30 milyar dolara yükseltmek. Bunu zaten biliyoruz. Fakat Merkez Bankası reeskont kredilerinin limitini yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda ihracatçı firmaların buradan gelen TL’yi döviz alımında kullanmasını engellemeye yönelik bazı tedbirler de alıyor.
 • Altın madeni işletmecilerinden de, zorunlu döviz giderleri dışında döviz alımı yapmamaları taahhüdünde bulunmalarını istediklerini anlatıyor.
 • bu önlemlerle bir yıl içinde rezervlere yaklaşık 50 milyar dolara yakın para geleceğini öngörüyor. Hedefi, Swap (para takasıyla başka bankalar veya başka ülke merkez bankalarından borç alınan dövizler) hariç rezervlerin pozitife geçmesi.

Finansın Zirvesi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Elvan (saat 09.00) ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun (saat 13.30) konuşmaları olacaktır. Hafta gündeminde 29 Eylül Çarşamba günü Erdoğan – Putin görüşmesi damga vuracaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • Önceki hafta sonu MÜSİAD’ın genel kurulunda iş dünyamızla bir araya geldik. Polatlı’da ŞişeCam’ın yeni fabrikasının açılışını yaptık. Mersin’de Akkuyu Nükleer Santrali ziyaret edip toplu açılışlara katıldık.
 • Önceki gün de havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te milli teknoloji ürünlerine, ve bunu daha ileriye taşıyacak olan gençlerimizin heyecanına tanıklık ettik. İş dünyamızın yatırım iştahı, istihdam kapasitesi hızla artıyor.
 • Çoğu art niyetli olan kimi de iyi niyetli sığ bakış açısına rağmen ticarette kesintiye uğramaması için her türlü çalışmayı yaptık. Salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte başladığımız şehir ziyaretlerin hepsinde altyapı ve üst yapı yatırımlarının resmi açılışlarını gerçekleştirdik.
 • Ülkemizin yıllık ihracatı tarihimizin en yüksek seviyesine ulaşarak 210 milyar lirayı geride bıraktı.

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4433 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 93.22 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,5044 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,3734 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1694 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1750 ile $1800 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Gümüş $22.62 fiyatıyla $23 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 77.38 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8.8256 seviyesi ile 8.80 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 432.645 ile 400 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Türkiye corona virüs durumu;

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu