Gündem

Powell, Yellen ve Lagarde haftası

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
14:45 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması    
15:00 USD FOMC Üyesi Evans’ın Konuşması    
15:30 USD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Ağu) 0.005 0.008
15:30 USD Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Ağu) 0.007 -0.001
16:00 USD FOMC Üyesi Williams’ın Konuşması    
19:00 USD FOMC Üyesi Williams’ın Konuşması    
19:15 USD FOMC Üyesi Brainard’ın Konuşması    
21:00 GBP İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’in Konuşması    

“PİYASANIN ROTASI”

Powell, Yellen ve Lagarde Haftası…

Fed’in Eylül toplantısı sonrasında varlık alımlarını azaltma zaman belirsizliğine çare olmazken, piyasanın kafa karışıklığı sürmektedir. Yılsonuna kadar Kasım ve Aralık olmak üzere 2 toplantı kalırken, bu toplantılardan birinde varlık alımlarını azaltmanın resmi olarak başlayacağı beklenmektedir. Bu noktada Avarlık alımlarının azaltılması bilanço daraltma anlamına gelmezken, 2022 yılının ana gündemi bilanço daraltma ve Fed’in sıfır faiz politikasının ne kadar süreceği olacaktır.

Fed hikâyesinden majör bir değişiklik olmazken, $ temasından ziyade ABD tahvil dinamikleri öne çıkmaktadır. Piyasanın risk barometresi olan ABD 10 yıllık tahvilde 200 günlük ortalama üzerinde kalıcılık ile 100 günlük ortalama kırılmıştır. Yeni normal olarak 100 günlük ortalamanın (1,4047)üzerinde kalıcı olup olmayacağıdır. Olası yukarı yönlü hareket durumunda %1,50 – %1,55 bölgesi takip edilebilir.

$ endeksinde piyasanın odak noktası 50 günlük ortalama (92.73) olarak yer alırken, Fed gündemi belirleyici olacaktır.

SP500 endeksi 4546 – 4305 bölgesinde zirveden %5,28 geri çekilmesi sonrasından 100 günlük ortalamasından pozitif tepkiyle 50 günlük ortalamasını kırmıştır. Yeni normal olarak 50 günlük ortalama üzerinde kalıcı olup olmayacağını izleyeceğiz. 

Bu hafta Fed Başkanı Powell, Hazine Bakanı Yellen ve Fed üyelerinin açıklamalarını takip edeceğiz. Powell ve Yellen tarafında varlık alımlarının azaltmanın ne zaman başlayacağı ve enflasyonun geçici olup olmadığına ilişkin açıklamalar piyasalar üzerinde etkili olacaktır. Fed gündemine ilave olarak ABD dayanaklı mal siparişleri – büyüme ve ISM verilerini takip edeceğiz.

Fed gündemine ilave olarak ABD borç tavanında son gün 29 Eylül Perşembe günü olacaktır. Borç tavanında anlaşma olmaması durumunda 1 Ekim Cuma günü kapanma olacaktır. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, alt yapı paketinin bu hafta onaylanacağına inandığını açıklamıştır. Altyapı paketinin Perşembe günü oylanması beklenmektedir.

Almanya seçimlerinde Olaf Scholz (Sosyal Demokrat Parti (SPD)) %25,7 oy alarak az farkla Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) (%24,1) geçerek seçimi kazanmaya yaklaşmıştır. Scholz, hükümetin kurulması için koalisyon görüşmelerine başlayacaktır. Seçim sonuçları beklenirken, Euro tarafında sakin fiyatlama etkin olmaktadır.

Asya piyasalarında hafif pozitif fiyatlamalar öne çıkarken, Japonya tarafında gerileme etkin olmaktadır. Bu noktada iktidar partisi (LDP)yeni liderinin seçecekken, bu seçilecek kişi yeni Başbakan olacaktır. Seçim 29 Eylül Çarşamba günü yapılacaktır.

Avrupa’da enerji krizi derinleşirken, kış şartlarının sert geçeceği beklentisi doğal gaz fiyatlarını yükseltmektedir. Son olarak Çin’in LNG alımında Avrupa’ya göre oldukça yüksek fiyat vermesi tedirginliği arttırmıştır.

Türk varlıklarında TCMB’nin sürpriz 100 baz puanlık faiz indirimi ve Türkiye – ABD ilişkilerinde gerilim negatif etkileri sürerken, Fed fiyatlaması henüz devreye girmemiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan CBS News kanalına açıklamalarda bulundu;

 • Ben Başkan Biden’a gerekenlerin hepsini söyledim. Şu anda da aracılığınızla şunu söyleyeyim; bakın biz F35 uçaklarını aldık. 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Fakat bizim bu 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptığımız uçaklarımızı Amerika bize teslim etmedi. Peki şu anda benim bu 5 tane uçağım neden verilmiyor? Bu parayı ben ödedim” dedi. Brennan’ın, “ABD hükümeti tarafından yapılan S400leri aldığınız için ödemedi” açıklamasına ise Erdoğan, “Ona karışamaz. Siz bana Patriot vermeyeceksiniz ve savunma noktasında benim başka bir ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz.
 • Kusura bakmasın, ben de şunu söyleyeceğim; Türkiye’nin güvenlik riskini kim paylaşacak? Türkiye kendi güvenliğini kendisi temin edemezse acaba birilerinin eline avucuna mı bakacak? Sen bana Patriot vermeyeceksin, benim hangi ülkeden, hangi savunma sistemini almama da müdahale edeceksin. Böyle bir şey olamaz
 • Bundan sonraki dönemde de kimse bizim, savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden, ne kadar, ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4463 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 93.22 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,4440 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,3321 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1724 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1759 ile $1800 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Gümüş $22.65 fiyatıyla $23 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 77.68 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8.8759 seviyesi ile 8.85 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 412.086 ile 400 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Türkiye corona virüs durumu;

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu