Gündem

Piyasa gelişmeleri

TCMB beklenmedik bir şekilde gösterge faiz oranını düşürdü ve %18’e indirdi. Manşet enflasyonun Ağustos ayında %19.25 seviyesine çıkarak liranın reel getiri etkisinin tamamını sildiği ve özellikle bireysel harcamalarda ağırlığı oluşturan gıda, enerji gibi kalemlerin yüksek fiyat artışı etkisiyle karşı karşıya kalacağı enflasyon ortamında lira oynaklığı riskini, dolayısıyla ilave enflasyon baskısı riskini artırdı . Kararın ardından TL’de değer kaybı ve BIST’te bankacılık hisseleri öncülüğünde düşüş görüldü. BIST günü %0.43 kayıpla tamamlarken, XBANK’ta düşüş ise %2.60 oldu. Bugün Eylül ayı Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi rakamları açıklanacak, ayrıca Ağustos ayına ilişkin Turizm İstatistikleri paylaşılacak. BIST’in güne düşüşle başlamasını bekliyoruz. Diğer yandan TCMB verilerine göre yabancı yatırımcılar geçtiğimiz hafta $89mn tutarında hisse senedi alırken, $12mn tutarında Dibs satışı gerçekleştirdiler

İZLENECEKLER —Eylül’21 Kapasite Kullanım Oranı —Eylül’21 Reel Kesim Güven Endeksi —Ağustos’21 Turizm İstatistikleri

ŞİRKET HABERLERİ

—BAGFS şirket paylarının ilgili kotasyon yönergesi kapsamında Yakın İzleme Pazarı’ndan çıkarılması ve ilgili pazara alınması amacıyla BIST’e başvuru yapıldığını bildirdi.

—MAALT Divan Talya Oteli’nin yeniden yapım süreci ile ilgili olarak Muratpaşa Belediye Başkanlığı tarafından inşaat ruhsatının düzenlendiğini açıkladı. Şirket ayrıca Çed sürecinin ise devam ettiğini paylaştı.

—ALGYO Bodrum’da bulunan bir tatil köyünü satın almak amacıyla görüşmelere başlandığını duyurdu.

—INVEO, %5.50 oranında ortağı olduğu Detay Danışmanlık Bilgisayar Hizmetleri’nin halka arzına ilişkin esas sözleşmenin mevzuata uyumlu hale getirilmesi amacıyla kurula başvurulduğunu bildirdi.

—ARCLK hisse geri alım programı kapsamında dün TL31.80 fiyat ortalaması ile toplam 1mn adet pay alımı yapıldığını açıkladı

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu