Gündem

BİST100 endeksi

 

Faiz kararlarının ön plana çıkması beklenen haftada Evergrande olayı gündeme bomba gibi düştü. Şirketin borç ve likidite sıkıntısı global bir gayrimenkul sorunu oluşturur mu? sorusunu akıllara getirirken, piyasalarda endişe hakimdi. Evergrande bugün ödemesi gereken 36 milyon dolarlık onshore tahvil kuponunu ödeyeceğini açıkladı. Haberin ardından Asya piyasaları hafif yukarı seyretti. Ancak şirketin önümüzdeki hafta 2 ödemesi daha bulunuyor ve bununla ilgili açıklama yapılmadı. Ayrıca borçların yapılandırılabileceğinin konuşulması da Asya piyasalarını destekledi.

 

Küresel piyasalar Evergrande olayının ardından Fed faiz kararına odaklanmış durumdaydı. Fed beklentiler dahilinde değişikliğe gitmedi. Başkan Powell faiz kararı ardından yaptığı açıklamalar güvercindi.

 

BİST100 endeksi tarafında ise sabah Salı gününe benzer tepki alımları hakimdi. Faiz indirimi olabileceği algısı ile endeks 1.385 seviyesini test etti. Ancak sonrasında küresel piyasalarında toparlanması ile endeks günü pozitif tamamladı. Yurtiçi piyasalar bugün tamamen faiz kararına odaklanacak. Faiz kararında bir değişiklik ön görmüyoruz.

Doların güçlenmesi ile gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybederken, gelişmekte olan para birimleri içerisindeki en yüksek değer kaybı Türk Lirası tarafında yaşandı.  Türk Lirası’ndaki değer kaybının sadece doların güçlenmesine bağlı olduğunu düşünmüyoruz. Yurtiçindeki faiz kararından indirim çıkacağı beklentisi ile Türk Lirası varlıklardaki negatiflik, diğer para birimlerine göre daha yüksek. Bugün açıklanacak faiz kararı sonrasında Dolar / TL’nin kısa vadeli yönünü daha iyi gözlemleyebiliriz. Dolar / TL’yi teknik olarak incelersek 8,72 – 8,80 direnç, 8,55 – 8,40 destek olarak ön plana çıkıyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu