Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

“Görüşmelerin ilk gününde 21 Eylül’de BM Genel Kurulu’na hitap edeceğim. BM’nin gündeminde yer alan temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağım. 

Çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ile ikili görüşmem olacak. Türk ve Amerikan iş dünyasının temsilcileri ile bir araya geleceğim.

Tüm insanlığı tehdit eden konularla ilgili yaklaşımlarımızı açıklayacağız. 

Ziyaretim vesilesiyle çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmelerim olacak. Daha Adil Bir Dünya Mümkün konferasıyla biraraya geleceğiz.

İnşallah Amerika’da Daha Adil Bir Dünya Mümkün eserimizi de yabancı dillerde hazırladık, onları da muhattaplara takdim edeceğiz. Baskısı filan da fena değil. 4 dilde hazırlıklar yapıldı ve BM’de açılış törenimizde de takdim edeceğiz.

Soru-Fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz dediniz denetimler arttı. Farklı adımlar var mı? Emlak sektöründe de bu durum söz konusu. Bu konuda adım atılacak mı?

Bizim işimiz böyle bir zulüm varsa bunları yakın takibe olmak suretiyle bu zulmün önüne geçeceğiz. Özellikle yurt konusunda biz bu güne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Bizim bir milyona yakın yatak kapasitesi olan yurtlarımız var. Ben iftihar ediyorum. Bay Kemal’e kalırsa ne yaparsanız yapın yediremezsiniz.

Dikili bir ağacı yok ama yalan bunda bol. Onunla beraber hareket eden bazı medya grupları var, onlar karalama kampanyasını sürdürüyor.

Hiç bir dönemde olmadığı kadar yoğun şekilde yalan atıyor, bir senede bu sorunu bitirecekmiş. Bu kadar abartılacak kadar sorun yok ki, ne abartıyorsun. Dün yine sözcüsü bir şeyler söylüyor. Söylediği ne? Yine yalan. Çiftçi battı diyor. Ben bir gün önce şeker pancarı ile ilgili fiyat açıkladım. Yüzde 25 şeker pancarına zam yaptık. Adam çıkıyor yalanın daniskasını atıyor.

Biz göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı. Şu anda 650 liraya çıktı. Harçlar uzun yılların sorunuydu. Bu harçları biz kaldırdık.

Şu anda üniversite öğrencilerimize yönelik atılan adımlar hiçbir dönemde atılmış değil, gayet başarılı bir şekilde yürüyor.

Özellikle yurt konusunda Türkiye’de bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık.

(Evlerdeki kira artışları) Suistimal varsa bunun sorumlusu olan bakan arkadaşlarım bunları yakın takibe almak suretiyle bu zulmün önüne geçeceğiz.

Sizin döneminizin sorunu olan harçları, üniversite öğrencilerinin eylem yaptığı o dönemleri biz unutmadık. Bunlar CHP döneminden gelen sorunlardı, bunları biz kaldırdık.

Zincir marketlerdeki fiyat farklılıklarının üzerine gitmek suretiyle buralardaki ciddi fiyat farklılıklarını da süratle kaldıracağız.

İnsani yardım konusunda bizim hiçbir zaman tereddüdümüz olmaz.

Biz görüşmelere kapalı değiliz, görüşmeleri yaparız, ama biz bu görüşmeleri yaparken burada onların olumlu yaklaşım göstermek suretiyle bu adımları atması lazım.

İnşallah Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki bu sıkıntı, bu koridorların açılması vesilesiyle aşılmış olur.

Göçmenler konusunda tabii ki mesajımız olacak, çünkü bunun en büyük yükünü, kahrını çeken biziz.

Atılması gereken adımları dürüst bir şekilde karşımızdakilerden görmemiz lazım. Eğer görmezsek gereken kararları alır ve ona göre adımlarımızı atarız.

Türkiye kimsenin bu noktada kapı kulu değildir.

İnşallah 2023 seçimlerine çok daha farklı bir şekilde girmeyi temenni ediyoruz. Türkiye’nin de arzuladığı sistemi yakalamış olalım. Meclis açıldığında yaptığımız çalışmayı inşallah göndereceğiz ve müzakereleri de başlatmış olacağız.”

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu