Gündem

Beklenen oldu ama korkulan olmadı

ABD’de TÜFE Temmuz ayındaki %5,4 seviyesinden Ağustos’ta piyasa beklentisine paralel yıllık bazda %5,3’e geriledi. Çekirdek TÜFE, %4,3’den piyasa beklentisinden daha da az %4’e gerilerken, enflasyonu genel olarak etkileyen kalemlerdeki değişimler gerilemeye işaret ederken enerji ve emtia kaynaklı katılığın ise devam ettiğini görmekteyiz. Sonuç olarak ABD tarafında enflasyon verisi aylık olarak beklenti altında, yıllık olarak ise beklenti doğrultusunda gelince artık haftaya gerçekleşecek olan FED toplantısına odaklanmaya ve Fed başkanlarının sempozyumlardaki konuşmalarında sinyal aramaya devam edeceğiz Beklenti altında gelen enflasyon verisinin ardından tahvil talebinin güçlendiğini ve 1,35 seviyelerinde bulunan ABD 10 yıllık tahvillerin getirilerinin 1,26% seviyesine kadar daraldığını görmekteyiz. USD endeksi ise enflasyonun beklentinin altında gelmesi nedeniyle Fed’in Tapering konusunda sakin kalabileceği ( aceleci olmayabileceği ) algısını oluşturunca dolara satış gelse de sonrasında 92,60 kadar yükseliş sergileyerek 10 yıllık tahvillerin hareketine ters davrandı. Dün de belirtiğimiz gibi altın da ABD Enflasyonunu bekliyordu, beklenti altında gelmesi önce negatif etki yaptı ardındansa , ABD tahvil getirilerinde yaşanan gerilemenin olumlu yansımasıyla 1,800 ons/usd’nin üzerinde çıktı ve 07,50 itibariyle 1,803 seviyesinden işlem görüyor. Güne baktığımızda ise beklenildiği üzere TCMB, yabancı para cinsinden yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Çin’de yeni inşaat başlangıçları 8 aydır ilk kez düşüş gösterdi. Pekin’in konut spekülasyonunun önlemeye ve konut geliştiricilerinin finansman kaynaklarına yönelik tedbirleri sıkılaştırması sonuç verdi. Ocak-Ağustos döneminde inşaat başlangıçları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azaldı. Yılın ilk 7 ayında yüzde 0,9 düşüş yaşanmıştı. Gündem de ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklayacağı bütçe rakamları, Euro Bölgesinden sanayi üretimi ve İşgücü Maliyet Endeksi, New York Fed İmalat Endeksi ve Sanayi üretimi öne çıkıyor. New York Fed İmalat Endeksi Ağustos ayında 18,3 puan seviyesinde açıklanmıştı. Sanayi üretimi ise Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9, geçen yıl aynı aya göre yüzde 6,6 artış göstermişti.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde Çin’den gelen perakende satışlar verisinin beklentilerin oldukça altında kalması ile geriledi. Çin ana karasında Şanghay Bileşik Shenzen Endeksleri hafif geriledi. Japonya’da Nikkei 225 ve Topix Endeksleri geriledi, Güney Kore’nin Kospi ve Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksleri de düştü.

Çin ekonomisi Ağustos ayında, yönetimin yayılan Kovid-19 salgınını kontrol altına alabilmek için sıkı tedbirler uygulaması ve bunun sonucu tüketici harcamalarının ve yaz tatili döneminde seyahatlerin azalması ile birlikte daha da zayıfladı. Perakende satışlar Ağustos ayında yüzde 2.5 yükselerek yüzde 7 yükseliş beklentilerini karşılamadı. Sanayi üretimi ise yüzde 5.8’lik beklentilere karşın yüzde 5.3 arttı. İşsizlik rakamlarında herhangi bir değişme gözlenmezken sabit varlık yatırımları yılın ilk sekiz ayında beklentilere paralel gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Döviz hesapları için uygulanan zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. 15 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puanlık artırım yapıldı. Tebliğin 6’ncı maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle zorunlu karşılık oranları vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için yüzde 23’e yükseldi. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında zorunlu karşılık oranı ise yüzde 17 oldu. TCMB, 1 Temmuz’da Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanı azami oranını yüzde 20’den yüzde 10’a düşürmüş, döviz cinsinden mevduat ve katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranlarını da tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırmıştı. Son olarak ise 19 Temmuz’da da 200 baz puanlık artış yapılmıştı.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, İngiltere’nin AB’den yapılan ithalata yönelik 1 Ocak 2022’de planlanan tam sınır kontrollerini 1 Temmuz 2022’ye ertelediği bildirildi. Açıklamada, erteleme kararlarının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hem İngiliz hem de AB’deki işletmeler üzerinde yarattığı yük nedeniyle alındığı belirtildi.

ABD Sayım Bürosu’ndan yapılan açıklamada, 2019’da 69 bin 560 dolar olan medyan hanehalkı gelirinin, 2020’de yüzde 2,9 azalışla 67 bin 521 dolara gerilediği belirtildi. Açıklamada, medyan hanehalkı gelirinde geçen yıl yaşanan azalışın 2011’den bu yana istatistiksel olarak yaşanan ilk önemli düşüş olduğu vurgulandı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Bakanı Andrew Bailey bankaları, Avrupa Birliği’nin euro türevlerinin takasını Londra’dan AB içindeki finans merkezlerine kaydırma baskısı karşısında sakin olmaya çağırdı.

İngiltere Finansal Hizmetler bakanı John Glen, Brexit sonrasında İngiltere’nin New York ve Singapur ile daha iyi rekabet edebilmek için finansal kurallarda “akıllıca” değişiklikler yapacağını söyledi.

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak olan ve Başbakan Merkel’in aday olmayacağı genel seçim yaklaşırken kararsızların oranı çok yüksek.

AC Asia ex, Japan % -0,39 satıcılı

S&P 500 % 0,20 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,13 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu