Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Haftanın İlk İşlem Gününde Karışık Bir Görünüm Sergiledi… Yurt içi piyasalar yeni haftaya yurt dışındaki görünümün etkisinde yataya yakın ekside başladıktan sonra gelen tepki alımlarının etkisiyle artı bölgeye yöneldi. Gün içerisinde dar bir bantta hareket edildi. ABD piyasasının açılması ve bankalara gelen satışların etkisinde haftanın ilk işlem gününü yataya yakın ekside tamamladı. BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününde %0.03 değer kaybederek 1,438 puana geriledi. Sanayi üretimi verisi Haziran ayında son 10 ayın en hızlı yükselişini kaydettikten sonra Temmuz ayında bir önceki aya göre %4.2 azalarak son 15 ayın en hızlı düşüşünü kaydetti. Yeni işlem gününde Asya piyasaları karışık bir görünüm sergiliyor. Japonya 1990 yılından bu yana en yüksek seviyelerine ulaşırken, Hong Kong piyasası Çinli Evergrande grupta yaşanan problemlerin etkisinde eksi bölgede işlem görüyor. 

USDTRY… TL Cinsiden Varlıklar Haftaya Yatay Başlangıç Yaptı… Cari açık verisi Temmuz ayında beklentiyi aştı. Temmuz ayında cari açık 683 milyon dolar olarak açıklandı. Beklenti 530 milyon dolar açık verileceği yönündeydi. Böylece yılın ilk 7 ayında cari açık 13.7 milyar dolar olurken, yıllıklandırılmış cari açık 27.8 milyar dolar oldu. Gün içerisinde dalgalı bir görünüm sergileyen Dolar TL kuru doların global bazda güçlü bir görünüm sergilemesine rağmen 8.43 seviyelerine kadar geriledi. Kritik ABD tüketici enflasyonu verisi öncesinde yataya yakın bir görünüm sergiliyor. FED’in varlık alım programını sonlandırmayı beklenenden erkene çekmesi durumunda gelişen piyasa ülke para birimleri baskı altında kalabilir. 

EURTRY… 10 Seviyesinin Altında Kaldı… Euro TL kuru yeni hafta açılışında 10 seviyesini test ettikten sonra bu seviyelerde kalıcı olamayarak 9.94 seviyelerine kadar geriledi. Yeni işlem gününde kritik ABD tüketici enflasyonu verisi öncesinde yatay görünüm devam ediyor.

EURUSD… ABD Tüketici Enflasyonu Verisi Takip Edilecek… Euro Dolar paritesi haftanın ilk işlem gününde 1.1770-1.1820 bandında işlem gördü. ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte Euro Dolar paritesi yönünü yukarı çevirirken yeni işlem gününde de 1.18 seviyesinin üzerini tutundu. Global piyasalar bugün ABD tüketici enflasyonu verisini takip edecek. Piyasa medyan beklentisi tüketici fiyat endeksinin geçen senenin aynı dönemine göre %5.3 yükseleceği yönünde. Beklentilerin üzerinde gelecek bir verinin FED’in varlık alım programını sonlandırma tarihi beklentilerini öne çekmesi beklenebilir. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinde yükseliş var.

XAUUSD… FED’in Varlık Azaltımına Yönelik Bir Sinyal Global Altın Fiyatlarını Aşağı Yönlü Baskılayabilir… Altın yatırımcısı FED’in varlık azaltım programına yönelik sinyali bugün açıklanacak ABD tüketici enflasyonu verisinde arayacak. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir tüketici enflasyonu verisi varlık azaltımının daha erken başlayacağına dair endişeleri kuvvetlendirerek altın fiyatlarını baskı altında bırakabilir. 

GLDGR…485 TL Seviyelerinde Dengelendi… Geride bıraktığımız haftada global altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar TL kurundaki yükselişten destek bulan gram altın yeni haftada yataya yakın bir görünüm sergiliyor. Gram altın kritik ABD tüketici enflasyonu verisi öncesinde 486 TL seviyelerinde işlem görüyor.

BRENT… İkinci Bir Kasırga Endişesi Fiyatlar Üzerinde Yukarı Yönlü Baskı Yarattı… Ida kasırgasının etkileri henüz tam olarak geçmemişken Nicholas kasırgasının Teksas kıyılarına yönelmesiyle birlikte petrol fiyatları yeniden yükseliş geçti. Brent petrol kontratları vadeli piyasalarda 73.60 $ seviyelerine yükseldi. Petrol fiyatları son 6 haftanın zirvesinde.

S&P500… S&P500 Endeksi Kritik Haftaya Artı Bölgede Başlangıç Yaptı… ABD’de S&P500 endeksi aralıksız 5 günlük düşüşün ardından haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir görünüm sergiledi. Endeks %0.23 değer kazandı ve 4,468.73 puana yükseldi.

Kaynak Alan Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu