Gündem

Powell güvercin ama diğer üyeler şahin

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ABD – Çin Enflasyon / TCMB Faiz Kararı

Haftanın Stratejisi

Veri Odaklı Fed için ABD Enflasyonu İzlenecek…

Powell Güvercin Ama Diğer Üyeler Şahin…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 200,925,896 – tedaviye pozitif cevap veren 139,327,650 – ölü sayısı 4,267,727 kişiye ulaşmıştır. 

Fed’in gevşek para politikası devam ederken, bilanço büyüklüğü $8.23 trilyon büyüklüğünde devam etmektedir. Bu noktada Fed Başkanı Powell’in “faiz artsa bile varlık alımları devam edebilir.” söylemi etkin rol oynamaktadır. Fed’in varlık alımlarında sert / yumuşak iniş tartışmalarında kendisine hareket alanı yaratmak için veri odaklı yaklaşımı devreye alırken, bu verilerin nasıl bir +/- sürpriz yapması durumunda tetikleneceği muğlak kalmaktadır. ABD ekonomisinde devam eden güçlü toparlanmanın yansıması olarak beklentilerden iyi gelen büyüme/enflasyon/istihdam verilerini dikkate almayan bir Fed’in hangi verileri dikkate alacağı merak edilmektedir.

Fed Başkanı Powell güvercin kalırken, Fed’in diğer üyeleri faiz artışı ve varlık alımlarının azaltılması konusunda şahin duruşlarını sürdürmektedir. Son söz Powell’ın olurken, Fed’i bir bütün olarak dikkate aldığımızda üyelerin şahin duruşu piyasanın bir noktada risk algısına girecektir.

ABD 10 yıllık tahvil için 200 günlük ortalama 1,2879 seviyesini izlerken, ilgili seviye altında kalıcılık risk algısında şahinleşmeye işaret edebilir. 10 yıllık buna işaret ederken, ABD endekslerinde rekor kapanışlar etkin olmaktadır.

Bu hafta ABD ekonomisinden enflasyon verisini izleyeceğiz. Yıllık %5,4 olan enflasyon için beklenti %5,3 seviyesinde yer almaktadır. %5 üzerinde kalıcılık etkin olurken, Fed tarafında geçici enflasyon vurgusu sürmektedir.

Türk varlıklarında ana gündem TCMB’nin 12 Ağustos toplantısı olacaktır. TCMB tarafında GCM Yatırım Araştırma beklentimiz %19 seviyesinde olan politika faizinde herhangi bir değişiklik yapılmaması yönündedir. TCMB’nin faiz kararında sıkı para politikası vurgusunu sürdürmesini bekliyoruz.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında güçlü hareket öne çıkarken,  Dolar endeksi klasik 92 seviyesinde hareket etmektedir. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu