Gündem

BİST100 endeksi

Piyasalarda gözler Çarşamba TSİ ile 21:00’da açıklanacak olan Fed faiz kararındaydı. Fed beklentiler dahilinde politika faizinde ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi. Karar ile birlikte piyasalar Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarına ve Komitenin kararlarına odaklanıldı. Komitenin güvercin açıklamaları ABD piyasaları ve Asya piyasalarına pozitiflik getirdi.

Powell, faiz artırımının şuan için çok uzak olduğunu varlık alımlarının kısa sürede azaltılmayacağını vurguladı. Yüksek enflasyonun ise geçici olduğunu belirten Powell, delta varyantının ABD ekonomisine çok büyük zarar vermeyeceğini söyledi.

Yurtiçi piyasalar tarafına bakıldığında BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe yurtdışı piyasalara paralel olarak pozitif başladı. Gözler TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun III. Enflasyon Raporu sunumuna çevrildi. Kavcıoğlu  ‘sıkı duruşun süreceğini’ ifade etmesi sonrasında endekste alımlar hızlandı. Kavcıoğlu “Enflasyonun 2021 yıl sonunda %14,1 (önceki %12,2), 2022 yıl sonunda %7,8 (Önceki %7,5) olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Endeks pozitif başladığı işlem gününü pozitif tamamladı. BİST100 200 g HO olan 1.375 seviyesini kırarken burada kalıcı olunması durumunda 60 g HO 1.400 hedef olacak.

Dolar / TL tarafına bakıldığında ise Fed sonrasında gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kazandı. Fed’in faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin tutumu ile birlikte TCMB III. Enflasyon Raporu sonrasında kur 8,48 seviyesine kadar geriledi.

TCMB tarafından haftalık olarak yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar geçen hafta net 62 milyon dolar hisse satarken, 56,5 milyon dolar DİBS aldı.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu