Gündem

Dipten dönme çabaları

Reflasyon hikayesinde emtia hisse kardeşliği bozuluyor. Emtia fiyatlarındaki artış enflasyonu artıracak endişesiyle hisse fiyatları üç gündür geriliyor. Enerji, finans, sanayi hisseleri satış dalgasında başı çekiyor. Büyük teknoloji hisseleri ise dipten dönmeye çalışıyor.

Fed başkanlarının gün boyu verdikleri “enflasyondaki yükseliş geçici ve sınırlı” olacak mesajları piyasaları ikna etmek için etkili olmadı. 10 yıllık başabaş enflasyon %2,54 ile 2012 yılından beri gördüğü en yüksek seviyelere ulaştı.Tahvil piyasasında ise bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesi sakin bir seyir görülüyor.

Türkiye varlıkları satış dalgasından payına düşeni alıyor. MSCI Türkiye %1,7 kayıpla Mayıs ayındaki kazancının üçte birini geri verdi. Bankaların sanayilere göre daha çok dayak yediği satış dalgasına karşı, Türkiye Sigorta, Anadolu Efes, Coca Cola, Migros, Tüpraş, Koç Holding, Petkim, THY görece daha sağlam duruyor.

ABD vadelileri ve Asya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da negatif bir açılışa işaret ediyor. Dünya piyasalarında satışların arttığı bir dönemde tatile giriyor olmamız risk almak istemeyen yatırımcıların pozisyon azaltmasına yol açabilir.

MSCI Türkiye endeksinden THY, Sabancı Holding ve YKB’nin 27 Mayıs itibariyle çıkartılacağı açıklaması pasif fon girişinden aldığımız payı azaltan negatif bir gelişme. Haber iki haftadır piyasada olmasına rağmen teknik nedenlerle bu hisselerde negatif ayrışma görebiliriz. Yapı Kredi’nin çıkması Akbank ve Garanti hisseleri lehine pozitif bir ayrışmaya yol açabilir.
Enka ve Torunlar GYO bugün kar açıklayan şirketler. Enka beklentilerin çok üzerinde kar açıkladığı için pozitif tepki bekliyoruz. Beklentilerin altında kalan Torunlar GYO hisselerinde satış öngörüyoruz.

Satış dalgasında dipten dönmeye çalışan hisseleri beğeniyoruz. Teknik bültende Turkiye Sigorta, Aefes, Coca Cola, Dohol, Koc Holding, Tupras, THY öne çıkıyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu